Rusya Federasyonu ve AB ile ilişkileri
Russia Federation and her relations with EU
- Tez No: 81237
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki ilişkiler öldükçe eski tarihlere uzanmaktadır. Rusya'nın tarihi Avrupalı ortaklan ile içice geçmiştir. Ancak Sovyetler Birliği döneminin baskıcı ve katı yönetimiyle demokratik Avrupa'dan oldukça uzaklaşmıştır. Sovyetler Birliği' nin dağılmasından sonra, ekonomik ve politik alanlarda büyük bir dönüşüm sürecine girmiştir. Sovyetler Birliği'nin ani çöküşünden hemen sonra Rusya'nın yeni yönetimi, dış politikada global ve bölgesel konularda, demokratik Batı ülkeleri ile ortaklığa yönelmiştir. Ortak değerlerin paylaşıldığı ve ortak güvenlik temeline dayalı bir politika ve güvenlik sistemini benimsemiştir. Avrupa da bu yaklaşımı karşılıksız bırakmamış, Rusya'ya yönelik anlaşmalar ve yardım programlan ile bu ülkenin yeniden Batıdan uzaklaşmaması için çaba göstermiştir. Rusya uluslararası kuruluşlara dahil edilmiş, hatta kuruluş amacı kendisini engellemeye yönelik olan NATO'ya bile tam üye olarak olmasa da katılması sağlanmıştır. Çünkü Dünya ve özellikle Avrupa yeni savaşlar, istikrarsızlıklar istememektedir. Ancak tüm çabalara karşın Rusya' daki politik istikrarsızlık Avrupa ve Dünya için potansiyel huzursuzlukları içinde barındırmaktadır. Henüz Rusya, iç politikada ve dış politikada ne yapacağına tam olarak karar verememiştir. Bu karan kısa bir zaman içinde vermesi gerekmektedir. Ancak bu kararın uluslararası sisteme uyma yönünde olmasından sonrg. Avrupa'da kalıcı bir düzenden bahsedilebilecektir. Bu dönüşümden günümüze kadar geçen dönemde, Rusya' mn politik sisteminin yanısıra ekonomik sisteminin de henüz sağlıklı bir yapıya kavuşturulamadığı görülmektedir. Nitekim yapılan uluslararası yardımlara rağmen yaşadığı fınansal kriz, ekonomide yapılması gereken çok şey olduğunu göstermiştir. Öncelikle Rusya' mn başlattığı reform sürecinin devamı gereklidir. Bunun için de öncelikle reform yanlısı, güçlü ve kararlı birhükümet gereklidir. 1999 yılı sonunda yapılacak seçimler belirsiz olan bir çok duruma netlik kazandıracaktır. Avrupa Birliği'nin Rusya ile imzalamış olduğu Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması, Rusya'nın geniş bir Avrupa içine katılımını teşvik etmesi açısından oldukça önemlidir. Bu, Avrupa Birliği ve Rusya'nın halkları arasında daha yakın bir ilişki kuracak ve iş adamlarıyla yatırımcılara daha istikrarlı bir ortam sağlayacaktır. Anlaşma aynı zamanda demokratik ve ekonomik reform sürecinde Rusya tarafından bazı başarıların gerçekleştirilmiş olduğunun Avrupa Birliği tarafından kabul edildiğini göstermektedir. Oldukça kapsamlı olan bu Anlaşma, Avrupa Birliği'nin gelecekte, Rusya'nın reformlarını tamamlayacağı ümidini taşıdığı ve Anlaşmanın Avrupa Birliği' ne tam üyelik için bir yol oluşturduğu izlenimini vermektedir AB ile Rusya arasındaki Ortaklık olumlu yönde gelişmektedir. Anlaşma tarafından yaratılan kurumlar çalışmaya başlamıştır. Anlaşmanın kendisi zaten, görülebilir bir gelecek için ilişkilerde yeterli bir temel oluşturmaktadır. Pek çok işbirliği alanı içermekte ve çeşitli alanlarda yeni ek anlaşmalara, değerlendirmelere fırsat vermektedir. Anlaşmanın yamsıra AB, Rusya'ya yönelik Tacis Programı'nı başlatmıştır. Bu Program, Bağımsızlığını Yeni Kazanmış Devletler ve Moğolistan ile Avrupa Birliği arasında uyumlu ve kazançlı ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan bir girişimdir. Programın temel amacı ortak ülkelerde siyasal özgürlük ve ekonomik refah üzerine kurulu bir toplum yolundaki çabaların desteklenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için pazar ekonomisine ve demokrasiye geçiş sürecini destekleyecek bilgi ve mali yardım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The ties that Russia and the countries of the European Union are centuries old. The history of Russia is closely intertwined with that of her European partners. However, in Soviet times, because of her totalitarian regime, Russia became a stranger to Western democracies. After collapse of the Soviet Union, Russia has undergone a far-reaching process of economic and politic transformation. After collapse of the Soviet Union, Russia's new Leadership directed to partnership with the democratic Western nations on global and regional issues. Russia adopted a common political and security system which based on shared common values and common security interests. Tîurope also did not rejeet these efforts of Russia and tried to keep it within its political- territory by making bilateral agreements and aid programmes. Russia has joined international financal institutions and been a member, even participating in NATO without a full membership which was once its mortal enemy. These efforts have been made on basis of the fact that World community and especially Europe do not want new conflicts and instability. Despite these intensive efforts, political instability in Russia still endangers World's and European's political and economical stability. Russia has not yet drawn its foreign and domestic political policy clearly and neatly. However, Russia is forced to make this decision about her political policy. Even after a such decision, political stability and order in Europe can be considered. During the period from this transformation to today, both the political and the economic system have not yet reached a robust and healty state. Despite heavy international economic aids, it goes through a financial and economic crisis., meaning that there are reforms to be performed by her own. To establish such reforms, first of all a strong anddetermined government should take power. Elections to be made in the year 1999 will make the political and economic situation much more clear. The Partnership and Cooperation Agreement (PCA) between European Union and Russian Federation will stimulate the participation of Russia in a wider Europe. It will create a closer relationship between the EU and Russia by ensuring a more stable climate for traders and investors and a more direct link between the people of the EU and Russia. Its entering into force expresses the EU's recognition for the achievements made by Russia in the democratic and economic reform process. This Agreement which covers a lot of topics indicates that Europe hopes that Russia will fully complete its reforms in the near future and also that paves the way to full membership in European Community. Partnership between European Community and Russia develops in a positive way. Institutions and foundations to be made pursuant to this agreement have been established and effectively working. The Agreement itself lays foundations for the relationship in the near future. The Agreement has new cooperation areas and makes new opportunities for new and extended agreements. Together with this Agreement, EC has launched Tacis Programme towards Russia. This programme aims to establish new and profitable economic and political relations between New Independent States, Mongolia and European Community. Main aim and goal of this programme is to support all the political and economical efforts to establish a society with political freedoms and economic wealth. To reach foregoing aims, financial aids and know-how are given to these states to support transformation to market economy and democracy.