Medya sahipliğinin içeriğe yansımaları
Media ownership effect onto content: the case study of cem uzan and youth party
  1. Tez No: 250182
  2. Yazar: MELTEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu master tezinde medyada sahiplik yapısı çerçevesinde Cem Uzan ve Genç Parti ele alınmıştır. Çalışma özellikle 3 Kasım 2002 seçimleri ve Genç Parti'nin siyasal iletişim stratejilerine odaklanılmıştır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde demokrasi, kamuoyu, medya ilişkileri ele alınmıştır. Bilindiği gibi medya ile politika arasında birbirini belirleyen karşılıklı bir ilişki vardır. Küreselleşen dünyada siyasal partiler ve siyasiler medyaya, medya da politik arenaya ihtiyaç duymaktadır.Türkiye'de sermayenin yoğunlaşması ve tekelleşmeyle birlikte, siyasetin şekillenmesi ve toplumun siyasal olarak yönlendirilmesinde medya önemli bir güç haline gelmiştir. Bu nedenle ikinci medyada tekelleşme ve Türkiye ve dünyada ne-liberal politikalar incelenmiştir.Kimi medya kuruluşlarının sahipleri belli siyasal hareketleri destekleyip, onlarla çıkar ilişkisine girerken; kimi medya sahipleri de doğrudan kendileri siyasal hayata atılarak, kontrol ettikleri medyayı amaçlarını gerçekleştirmede bir araç olarak kullanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde de bu tezin ana konusunu oluşturan Cem Uzan tüm yönleriyle ele alınmıştır.Dördüncü bölümde 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cem Uzan ve Genç Parti'nin uyguladığı siyasal iletişim faaliyetleri incelenmiştir. Bu bölümde Genç Parti'nin kuruluşu 10 Temmuz 2002'den 3 Kasım 2002'ye kadar Hürriyet, Sabah ve Star gazetelerinde Cem Uzan ve Genç Parti ile ilgili haber ve fotoğraflar içerik analizine tabi tutulmuştur.Cem Uzan 3 Kasım seçimlerinde her ne kadar yüzde 7,2'lik oy oranıyla Meclis dışında kalsa da bu büyük bir başarıdır. Bu başarıda Cem Uzan ve Genç Parti için uygulanan siyasal propaganda ve iletişim faaliyetlerinin büyük rolü vardır. Bu tezde uygulanan içerik analizi de bu savımızı desteklemektedir. Sonuç olarak yapılan içerik analizi de göstermektedir ki Cem Uzan medyasını 3 Kasım 2002 seçimlerinde yoğun ve etkili bir propaganda aracı olarak kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis Cem Uzan and GP had been discussed in the frame of median ownership structure. This study especially focus on 3 Nowember 2002 general election and GP's political communication strategies. This study consists of four parts.In the first part of the study democracy, public opinion and media relations had been undertaken. As it is known, there is a close relation between media and politics which interdetermine each other. In the global order the political parties and their members need to media to survive in the political arena.In Turkey, with the process of concentration and monopolization of the capital, which control the media become very important power to form and manipulate the political life. Because of this in the second part monopolization of media and also neo-liberal politics in Turkey and the rest of the world had been analized.While some media owners supporting definite political movements, some media owners such as Cem Uzan participate in the political life as an active agent and used the media in acordance with his targets and desires. At the third part of the study Cem Uzan who set up the basic problematique of this thesis had been undertaken entirely.The fourth part of the study includes analyses of GP's political campaign activities on the 3 November 2002 general election. In this part, news texts on the newspapers (Hürriyet,Sabah, Star) between the period of 10 July 2002-3 November 2002 are analysisied.And also, GP?s photographs, which appeared on the front page of newspapers between the period of 10 July 2002-3 November 2002 are analysisied.Also Cem Uzan couldn't participate in the parliament after the 3 November 2002 general election, gaining 7.2 percent vote, could be accounted as considerable achievement. In this achievement Cem Uzan's and GP's political propaganda and communication had a crucial role. In this thesis we use analysis method to underlay this fact. In the result of this research we achieve that Cem Uzan effectively used his media as an propaganda material.