Cumhuriyet'in ilk onbeş yılında Türk resim ve heykel sanatı (1923-1938)
In the first fifteen years of the Republic Turkish art of painting and sculpture (between the years yeras 1923-1938)
- Tez No: 250183
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde, hızlı bir kültür değişimi yaşanmış ve sosyal, siyasal, ekonomik alanda ve kültür alanında yapılan çağdaşlaşmanın sağlanabilmesi için Atatürk kültüre ve güzel sanatlara büyük önem vermiştir.İnkılapçı Cumhuriyet hükümeti ve onu idare edenler, güzel sanatların milletin sosyal hayatında oynadığı rolü çok iyi bilmişlerdir. Atatürk, güzel sanatlarla ilgili yasakları kökünden kaldıran bir liderdir. İslamiyet'in resim yasağı nedeniyle fazla gelişememiş olan Türk resmi, özellikle de Cumhuriyet döneminde çok önemli bir gelişim çizgisi yakalamıştır. En çokta o günlere kadar var olmayan heykel sanatı gerçek anlamda doğmuştur. Atatürk her alanda sanatçıları, teşvik etmiş, onlara rahat çalışabilecekleri olanaklar sağlamıştır. Avrupa'ya öğrenci gönderilmesini desteklemiş, sanatı destekleyen Halkevleri'nin kurulumunu sağlamış, Devlet Resim ve Heykel Galerisi'ni açmış ve Yurt Gezileri'nin yapılmasını desteklemiştir.Böyle bir sanat ortamında 1929 yılında Cumhuriyet'in ilk ressam birliği olan Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, hemen ardından 1933 yılında ise ?d? Grubu kurulmuş ve kendilerinden önceki kuşağın etkilerinin yanı sıra Avrupa'dan aldıkları eğitimin de sonucu olarak resim sanatına yeni bir bakış, teknik getirmişlerdir.Heykel sanatında ise, 1923 yılına kadar çevresinde heykel görmeye alışmamış olan Türk halkı, bu devirden itibaren gerçek anlamda üç boyutlu heykelle karşılaşmaya başlamıştır. Yabancı heykeltıraşlarla birlikte ülkemize giren heykel sanatına artık Türk heykeltıraşlar da katılmış ve bu alanı yabancılardan devralmışlardır.
Özet (Çeviri)
There were social and cultural changes in the Government of Turkey after the proclamation of the Republic. Atatürk considered culture and fine arts as very important factors to ensure that the country would become developped in social, political, economical and cultural fields.The Government of the Revolutionary Republic and its administrators appreciated the effects and role of fine arts in social and cultural life. Atatürk was the leader who abolished the prohibitions in the field of fine arts. The Turkish art of painting, which hadn?t much improved as a consequence of Islam?s prohibitions in fine arts, started to develop especially in the period of the Republic.Particularly, the art of sculpture which hadn?t appeared so far, arose. Atatürk encouraged artists in every field and ensured that they would have opportunities to work at ease. He propped up studies abroad, especially in Europe and travels and cultural exchanges. He established the community centres which have shored up arts and also the Government Galery of Sculpture and Art.The Union of Independent Artists and Sculptors which was the first union of artists of the Republic - was established in 1929 and shortly after - in 1933- the group of `?d?? was created and helped the art of painting to gain a new vision and new techniques with the help and influences of the former generation and the education they got in Europe.In the art of sculpture, Turkish people, who were not accustomed to seeing sculptures until 1923, have been enabled to see three dimensional sculptures from then on. Morever, Turkish sculptors participated in the art of sculpture which appeared in Turkey.