Sürdürülebilir kalkınma sürecinde iklim değişikliği, diğer çevre sorunlarıyla etkileşimi ve Türkiye analizi
Within the sustainable development process, climate changes, its interaction with the other issues of environment and the analysis of Turkey
  1. Tez No: 250263
  2. Yazar: BETÜL YAYLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK ARUOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Sınırsız insan ihtiyaçlarının kıt kaynaklarla karşılanmaya çalışılması sürecinde üretim sürecinin temel girdileri olan üretim faktörleri de sınırlı kaynaklar kategorisine girmektedir. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için bu üretim faktörlerini ve özellikle doğal kaynakları yoğun ve bilinçsiz bir şekilde kullanmışlardır ve kullanagelmektedirler. Kaynaklar sınırsız ve asla yok olmayacak gibi görülmüştür ve bilinçsiz kaynak tüketimi doğal kaynaklar üzerindeki baskıları artırmaktadır. Bu olumsuz etkiler sonucunda çevresel bozulmalar meydana gelmiştir ve bu bozulmalar ciddi tehditler oluşturmaktadırlar.Bunun neticesinde çevre bilincin sağlanması artık bir zorunluluğa dönüşmüş ve özellikle uluslararası alanda çevre ve kalkınma konularında yeni anlayışların ortaya çıkmaya başladığı görülmüştür.Küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği, canlı yaşam için büyük bir tehdit oluşturduğundan ve birçok sektörle yakından ilişkili olmasından sürdürülebilir kalkınma sürecinde ele alınması gereken konulardandır. Çevre bilincinin yeni yeni oluşmaya başladığı dönemlerde uygulanan sadece ekonomik içeriğe sahip kalkınma anlayışları oldukça değişikliğe uğramış ve yeni kalkınma arayışları gündeme gelmiştir. Bu süreçte karşımıza çıkan sürdürülebilir kalkınma anlayışı ihtiyaçların giderilmesi ve ekolojik denge gibi iki önemli kavramı bünyesinde barındırmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma anlayışının gündeme gelmesiyle birlikte çevresel sorunlara ilgi artmış, gerek ulusal gerekse uluslararası çözüm arayışlarına gidilmiştir. Fosil kaynaklı yakıt kullanımındaki artış, ekonomik büyüme, hızlı nüfus artışı, çölleşme, kaynakların bilinçsiz kullanılması v.b. sonucu ortaya çıkan küresel ısınma ve küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği de, atmosfer içinde doğal olarak bulunan ve sera gazları olarak adlandırılan bazı gazların konsantrasyonlarının değişmesi, buna bağlı olarak da yerkürenin aşırı olarak ısınmaya başlaması ve birtakım ekolojik dengesizliklerin ortaya çıkmasını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of meeting the unlimited human needs with limited resources, production factors that are the main inputs of the production process are included in the limited resources category. Human beings use this production factors and especially the natural resources intensively and unconsciously for fulfilling their needs and they are still continuing to do this. Resources were seen as unlimited and imperishable and consuming the resources unconsciously increases the pressures on the natural resources. This creates significant threats and corruptions occur and these corruptions are turned into obligations and especially new understandings in terms of the environment and development begin to arise within the international area.Global warming and climate changes due to global warming as a result of many factors based on human is a big thread to wildlife and it is the issue to be taken into consideration within the sustainable development process as it is closely related to many sectors. Environmental awareness is a very new issue so that development was only based on economy. Sustainable development that we face in this period includes two significant and basic terms in its structure; fulfilling the needs of development and ecological balance. Together with making the sustainable development understanding main topic of the agenda, interest to environmental issues increases and people try to find solutions both on national and international grounds. The main topics of sustainable development understanding are the most serious problems; ?Global Warming? and ?Climate Change?. It states the global warming as a result of increase in using fuel based on fossil, economical development, rapid population growth, desertification, unconscious usage of resources etc., and climate change as a result of the global warming, changing the concentrations of some gases named as greenhouse gases that are also found in the atmosphere normally and therefore warming of the earth excessively and resulting ecological imbalances.