İklim değişikliği çerçeve sözleşmesi ve Türkiye'deki uygulamaları
Implementation of climate change framework convention in Turkey
  1. Tez No: 250270
  2. Yazar: ÖZLEM AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN DUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
21 Mart 1994 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından öncülüğü yapılan İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Türkiye tarafından 24 Mayıs 2004 tarihinde onaylanmıştır. Çalışmanın temel amacı, iklim değişikliğinin etkilerini, Türkiye'nin kendine özgün koşulları içerisinde sözleşme'den doğan yükümlülükleri, sorumlulukları ile farklı sektörler üzerindeki etkisini senaryolara ve projeksiyonlara bağlı olarak incelemektir. Sözleşme, iklim değişikliğine bilimsel yaklaşımları, metodolojisi, uyumu, iklim değişikliğinin kontrolü ve sera gazı emisyonları ile ilgili konuları kapsar. Sözleşmede yer alan, ``ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar'' ilkesi açısından Türkiye'deki sözleşmenin uygulanmasını değerlendirmek için, kapasite ve projeksiyonlar sürdürülebilir kalkınma ve küresel koşullar kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmada, resmi raporların içermediği sınırlamalar, mekanizmalar, sera gazı emisyonlarının kontrolü, emisyon yutakları ve bütün kaynakları göz önüne alan bir girişimde bulunulmuştur. İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin dökümanlarında da belirtildiği üzere, Türkiye'de sözleşmenin uygulanmasının ülke için faydalı olup olmadığını görmek ve sonuçların, dahil olan bütün taraflar için önemli olacağı düşüncesiyle, ulusal koşullarla ilgili bilgi ve veriler, değerlendirmeler, finansal ve sosyal kaynaklar, kamu bilinçliliği ve katılımı, tarafsız olarak değerlendirilmiş ve gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Framework Convention on Climate Change (UNFCC), which was initiated by the United Nations in 21 March 1994, and was ratified by Turkey on 24 May 2004. The main aim of this study is to investigate the impacts of the climate change, and the conditions imposed by the convention, within the context of our country?s own special provisions, its obligations originating from convention, responsibilities and the effects on different sectors, considering the related scenarios and projections. The convention covers issues related with sera gas emissions, adaptation, and methodological, scientific approaches to the climate change and its control. In order to evaluate the implementation of Turkey towards convention in terms of the“common but differentiated responsibilities”principal enshrined in the Convention, the capacity and projections have been assessed within the context of sustainable development of the country and related global conditions. An attempt was made here to consider all sources and sinks of greenhouse gases, the potentials of their control and mechanisms, the limitations involved, which may not be included in the official reports. As mentioned in the UNFCC documents, the information and data on national circumstances, vulnerability assessments, financial and social resources, public awareness and participation have been reviewed and evaluated objectively, in order to see whether the implementation of the Convention in Turkey would be beneficial for the nation, and the outcome could be significant for all parts involved.