Yakalama ve gözaltına alma
Arret and detainment
- Tez No: 250271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uluslararası belgeler ve anayasalarda güvence altına alınmış olan, bireyin temel hak ve özgürlüklerinden birisi, belki de en önemlisi, ?kişi hürriyeti ve güvenliği? hakkıdır. Hiçbir temel hak ve özgürlük mutlak nitelikte değildir. Bir hakkın kişi yönünden hayata geçirilmesi için onun sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir. Tezimizin konusunu oluşturan ?yakalama ve gözaltına alma? tedbirleri, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına, Anayasa'ya uygun olarak, kanunla getirilmiş kısıtlamalardandır.Suç ve suçlulukla mücadelede, ceza muhakemesi tedbirlerinin genellikle ilk basamağını teşkil eden yakalama ve gözaltına alma konusunu işlememizin en önemli nedenlerinden birisi, Ülkemizin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde karşı karşıya kaldığı durumdur. Türkiye'ye karşı yapılan kişisel başvuruların birçoğu, yakalama ve gözaltına alma işlemlerindeki eksiklikler ile gözaltında bulunan kişilere karşı yapıldığı öne sürülen uygulamalarla ilgilidir.Yakalama ve gözaltına alma tedbirlerinin uygulanmasında, gereken özenin gösterilmesinin gereği ortadadır. Ancak, söz konusu tedbirlerin uygulanmasında bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Karşılaşılan sorunların bir kısmının mevzuattaki düzenlemeden; bir kısmının ise uygulayıcılardan kaynaklandığı görülmektedir.İç hukukumuzdaki düzenlemelerden kaynaklanan sorunlar, çalışmamız içerisinde kapsamlı olarak ele alınmış, bu sorunların aşılması için mevzuatta yapılması gereken değişikliklere işaret edilmiştir. Uygulamada karşılan sorunlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından örnekler de verilerek ele alınmış, karşılaşılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çağın gereklerine uygun düzenlemeler yapmak, demokratik hukuk devleti anlayışının olamazsa olmazlarındandır. Diğer yandan, demokrasinin bir yaşam biçimine dönüştürülmesi, insan haklarının korunması ve hayata geçirilmesi, uygulayıcıların yetkilerinin kaynağını iyi bilmesi ve bu yetkilerini yasal mevzuat çerçevesinde kullanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
One, and perhaps the most important, of all the fundamental rights and freedoms, which are enshrined in international instruments and constitutions, is the right to ?personal freedom and security?. No fundamental right and freedom is unconditional. For a distinct right to be practiced in an individual?s life, the limits of it should be defined. The measures for ?arrest and detainment? which constitute the subject matter of the present thesis are among the restrictions applied to the right to individual freedom and security through the related laws in conformity with the Constitution.That the subject matter has been chosen as arrest and detainment, which generally constitutes the primary step of measures concerning criminal procedures in struggle against crime and criminality, is chiefly due to the situation our State has faced with respect to the European Convention on Human Rights and European Court of Human Rights. Most of the individual applications against Turkey turn out to be related to the shortcomings in procedures during arrests and detainments in addition to practices allegedly committed against detainees.It is obvious that necessary care should be taken while practising measures of arrest and detainment. However, some problems occur during the application of such measures. It is observed that some of the problems stem from the regulations in legislations while others are due to the practitioners.The problems which are due to the regulations in legislations have been dealt with in detail in this work and the amendments necessary to be made in legislations have been mentioned so that the problems are solved effectively. The problems faced with during the implementation have been stated also by giving some examples from the rulings of the European Court of Human Rights and some suggestions for solutions to those problems have been presented.Making regulations in accordance with the requirements of the age is indispensable for a democratic state of law. On the other hand, making democracy a way of life depends on protecting human rights and putting them into practice, having the practitioners be aware of their powers and use them in line with the legal legislations.