Marka hakkı ve marka tescilinden doğan hakların kapsamında istisna
Trade mark right and exception within the context of the rights arised from the trade mark registration
- Tez No: 250274
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bir işaretin marka olarak tescili, marka sahibine mutlak ve inhisari nitelikli bazı haklar sağlar. Markanın tescilinden sonra marka hakkı sahibi, marka hakkını ihlal eden üçüncü kişilerin davranışlarını önleme hakkına da sahip olur. Ancak bu hakkın ?ticaret veya sanayideki dürüst uygulamalar? olarak adlandırılan bazı istisnaları vardır.Bu kural uyarınca üçüncü kişiler tescilli bir markayı ad ya da adres olarak, ya da cins, kalite, miktar, kullanım amacı, değer, coğrafi kaynak, malların veya hizmetlerin üretim ya da sunuluş zamanını göstermek amacıyla veya diğer niteliklere ilişkin açıklamalarda kullanabilirler. Tescilli bir marka, malın veya hizmetin öngörülen amacını ve özellikle teferruat veya yedek parça niteliğini belirtebilmek için gerekli olması halinde de kullanılabilir. Marka hakkı sahibi bu davranışları önleyemez ya da yasaklayamaz.
Özet (Çeviri)
Registration of a sign as a trade mark provides some absolute and exclusive rights to the owner of the trade mark. After registration, owner of the trade mark has also obtained a right to prevent the behaviours of third parties, which are deemed as infringments of his trade mark rights. But there is some exceptions of this right called ?honest practices in industrial or commercial matters?.Under this rule, third parties can use a registered trade mark as a name or address or indications concerning the kind, quality, quantitiy, intended purpose, value, geographical origin, time of production of goods or of rendering of services or other characteristics of goods or services. A registered trade mark can be use where it is necessary to indicate the intended purpose of a product or service, in particular as accessories or spare parts. The owner of trade mark can not prevent or prohibit these behaviours.