Üniversitelerdeki halkla ilişkiler faaliyetleri: Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi örnekleri
Public relations activities in universities: Examples of Akdeniz University and İstanbul Bilgi university
  1. Tez No: 250308
  2. Yazar: BİLGE NUR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Küreselleşme sonucu dünya genelinde iletişim sınırların ortadan kalkması ile bilginin serbest dolaşımı gerçekleşmeye başlamış; oluşan bu durum nedeniyle varlığını devam ettirebilmek için rekabet etmesi gereken kurumlar da stratejilerini bu doğrultuda ayarlama gereği duymuşlardır. Kurumların yönetsel stratejilerini gözden geçirmeleri, iletişim sürecinde çift yönlü bilgi alışverişine ihtiyaç duymaları nedeniyle, yönetime bu konuda yardımcı olabilecek halkla ilişkiler departmanlarına verilen önem gittikçe artmaktadır. Bu durum, halkla ilişkilerin yönetsel kararlarda yönetime yardımcı olması nedeniyle, bir yönetim fonksiyonu olarak algılanmasını sağlamıştır.Bilgi ve teknoloji çağındaki bu değişmelerden etkilenen kurumlardan biri de üniversitelerdir. Üniversiteler de diğer kurumlar gibi bir rekabet ortamında iletişim süreçlerini daha da etkinleştirmenin yollarını arayama başlamışlardır. Bu iletişim sürecinin her aşamasında halkla ilişkiler bölümleri görev yapmaktadır. Üniversitelerdeki halkla ilişkiler faaliyetleri kapsamında Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi incelenmiş; tanıma ve tanıtma faaliyetleri, kurum içi ve kurum dışı için ayrıca değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, üniversitelerin halkla ilişkiler sürecinde kullanılan materyaller incelenmiş, internet sitelerinin halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanımını ölçmek amacıyla 35 kriterden oluşan bir içerik analizi yapılmış ve kurum içi halkla ilişkiler süreçlerini tespit edebilmek amacıyla da halkla ilişkiler yetkililerine 30 sorudan oluşan bir değerlendirme formu uygulanmıştır.Sonuçta, iki üniversite açısından da halkla ilişkiler çalışmalarının etkin gerçekleştirildiği anlaşılmış; internet sitelerinin aynı amaçlı kullanımı ise yeterli bulunmuştur. Ancak geliştirilmesi gerekmektedir. Kurum içi halkla ilişkiler faaliyetleri ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yetersiz olarak tespit edilmiştir. İki üniversiteden yola çıkarak kamu ve vakıf üniversitelerindeki halkla ilişkiler yaklaşımları arasında imaj, öğrencilere yaklaşım ve kurum içi halkla ilişkiler çalışmaları dışında faaliyet etkinliği olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Tüm bu incelemeler sonucu, halkla ilişkilerin yönetsel görevlerinin halâ ihmal edilmekte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of globalization, borders of communication have removed from general of the world. With this situation, information has started to circulate free. Reason of this situation, institutions which must rival for being able to continue their existance, have need to arrange their strategies to this direction. Importance that is given in PR department, the department that can help management, is increasing. Because the institutions revise their managerial strategies and they need information circulation in two directed communication process.One of the institution which is effected by these changes in this information and technology era, is university. The universities have started to seek ways for becoming communication process more effective, like the other institutions. PR departments work in every stage of this communication process. With this content of PR activities in the universities, Akdeniz University and Istanbul Bilgi University were analysed. Activities of recognition and presentation were commented separate in and out of the institution.In this study, materials which are used in PR process in the universities, were analysed. Aiming to evaluate use of internet in PR activities, a content analysis which consists 35 criterions, was done. An estimation form which consists 30 questions, was implemented to PR executives for fasten down the PR process in the institution.As conclusion, it was understood that, PR activities in both universities had been performed effective and the use of internet for the same goal, was found efficient. But they need to improve. In Istanbul Bilgi University, the PR activities in the institution was fastened down inefficient. Starting from these two universities, no significant diversity was founded in PR approches between public and foundation universities except subjects about image, approaches to students and PR activities in the institution. As a result of all these studies, it was understood that, the managerial functions of PR are still neglected.