Annan Planı süreci'nde yaşanan toplumsal hareketlenmede Kıbrıs Türk Sendikacılığı'nın rolü
The roles of the Cyprus Turkish trade unions at the social movements during Annan Plan
  1. Tez No: 250316
  2. Yazar: HAKAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırma Kıbrıs Türk Toplumunda Annan Planı Sürecinde yaşanan hareketlenmeyi ve bu hareketlenmede Kıbrıs Türk sendikacılığının üstlendiği rolü konu edinir. Bahsi geçen bu dönemde Kıbrıs Türk Toplumunda devrimsel hareketler yaşanmış ve bu dönemi olağanüstü öneme sahip bir dönem olarak karşımıza çıkarmıştır. Araştırma bahsi geçen döneme ait bilimsel bir araştırma niteliğine literatür taraması ve sormaca tekniği ile yaklaşmış ve yorumlanmıştır. Beklendiği gibi yapılan araştırma ve çözümlemeler ışığında bahsi geçen dönemde oluşan toplumsal hareketin demokratik halk hareketi niteliğinde olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers the movements of Turkish Cypriot Community during the Annan Plan and the role of trade unions on these movements. These movements were extremely important and they also increased the importance of this period. This study was conducted as research study on literatures and also questional technique was used by asking questions to the leaders of trade unions and etc. The results and evaluations of the findings showed that, as suggested, this movement was a demographic society movement.