Belediyelerde çalışan işgörenlerin durumluluk kaygı, iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the state anxity ,job satisfaction and burnout levels of municipality employess withs some variables
  1. Tez No: 250418
  2. Yazar: BASRİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, belediyelerde çalışan işgörenlerin durumluluk kaygı, iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini belirleyerek bazı demografik ve mesleki değişkenler açısından durumluluk kaygı, iş doyumu ve tükenmişlik puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığına bakmaktır.Araştırmaya 2008-2009 yılları arasında İl Belediyesi olarak Balıkesir, ilçe belediyesi olarak Manisa (Akhisar) ve İstanbul ilçe belediyelerinden Pendik ve Tuzla belediyelerinde çalışmakta olan memur ve işçi olmak üzere toplam 303 işgören katılmıştır. Araştırmaya sadece gönüllü olarak katılmak isteyen işgörenler dâhil edilmiştir.Araştırmada verilerin toplanmasında Durumluluk Kaygı, İş Doyumu, Maslach Tükenmişlik Envanteri olmak üzere üç farklı ölçekten yararlanılmış ve ayrıca araştırıcı tarafından düzenlenen bilgi formu kullanılmıştır.Analiz sonucunda Durumluluk kaygı, duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarı ve iş doyumu arasındaki anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. İş doyumu ve tükenmişliğin durumluluk kaygı tarafından açıklanma düzeyini belirlemek amacıyla yapısal eşitlik modeli kullanılmıştırDurumluluk kaygı; duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile pozitif, kişisel başarı ve iş doyumu ile negatif ilişkili bulunmuştur. İş doyumunun ise duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile negatif, kişisel başarı ile pozitif ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the state anxiety, job satisfaction and burnout levels of municipality employess in Pendik, Tuzla, Akhisar and Balıkesir Municipalities province and to observe whether the state anxiety, job satisfaction and burnout levels ( scores) vary in view of some demographic and occupationals variables.This study was participated by 303 Municipality employess in Metropol Municipalities of İstanbul Pendik, Tuzla and Manisa (Akhisar); central district of Balıkesir during the 2008-2009.The personal Information Sheet, The State Anxiety Inventory, The Maslach Burnout Scale, and The Mınnoseta Job Satisfaction Scale were used as measures. Data were analyzed using SPPS 15,0 and Lisrel 8.54 Package programs. The relationships between anxiety, job satisfaction, and burnout were examined using Pearson Moment Correlation and structural equation modeling. On the other hand demographic diffreneces in terms of these variables were investigated using t test and Analysis of Variance.Results demonstrated that there were significant correlations between anxiety, job satisfaction, and burnout. Also significant demographic differences were found in terms of the related variables