Örgütsel sinizmin çalışan performansına etkisi (Bir belediye örneği)
The effect of organized cinism on working performance (A municipal examination)
  1. Tez No: 527775
  2. Yazar: NADİR PURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İşletme literatüründe her geçen gün daha fazla şekilde kendine yer bulan örgütsel sinizm olgusu şirketlerin özellikle performans açısından önem verdikleri bir konudur. Örgütsel sinizm temelde şirket veya kurum çalışanların yaşadıkları mutsuzluk ve hayal kırıklığı gibi olumsuz tavırları kapsamaktadır. Çalışanların kurumun geneli ve işleyişi ile ilgili alaycı ve kötümser tavırları söz konusudur. Yöneticiler ve çalışma arkadaşına yönelik karamsar algı ve güvensizlik tutumu ve davranışları sinizmin önemli belirtilerindendir. Örgütsel sinizim birçok kavramla ilgili olduğu kadar çalışan ve kurum performansını da olumsuz etkilemektedir. Bir anlamda sebep sonuç ilişkisi vardır. Bu bağlamda ilgili tez çalışmasında örgütsel sinizmin çalışan performansına etkisi incelenecektir. Aynı zamanda tezin son bölümde bir belediye örneğini içeren uygulamaya yer verilecektir. Araştırma kapsamında anket yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın temel kütlesi x belediyesi işgörenlerini kapsamaktadır. Bu amaçla İstanbul bölgesinde yer alan x belediyesinin 200 çalışanına anket uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan anket formu, 5'li Likert şeklinde hazırlanmıştır. Çalışmanın, İstanbul ve diğer illerde faaliyette olan belediyelere örnek olabilecek sonuçlar ortaya koyması ve akademiye katkı vermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism, which finds itself in more and more ways in business literature, is a matter of particular importance to companies in terms of performance. Organizational cynicism mainly includes negative attitudes such as unhappiness and frustration of the employees of the company or organization. The employees are cynical and pessimistic about the institution's general and functioning. Pessimistic perceptions and insecurities towards managers and colleagues are important signs of cynicism. Organizational cynicism affects employee and institutional performance as much as it is related to many concepts. In a sense there is a causal relationship. In this context, the effect of organizational cynicism on employee performance will be examined in the related thesis study. At the same time, the last part of the thesis will include a municipality application. Within the scope of the research, survey method is used as data collection method. The main mass of the study consists of employees of x-municipality. In this context, 200 employees of x municipality located in Istanbul region were surveyed. The questionnaire used for collecting the data was prepared as 5 Likert. In this context, it is aimed that the research will contribute to the academy and put forth the results that can be an example to the municipalities operating in Istanbul and other provinces..