Bir rekreasyon faaliyeti olarak basketbol maçlarına katılımı etkileyen faktörler (BEKO basketbol ligi Antalya örneği)
A recreational activity factors affecting attendance to basketball matches (Antalya case)
  1. Tez No: 250511
  2. Yazar: RIZA DARENDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN AĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İş ve yaşamla ilgili zorunluluk ve görevler yerine getirildikten sonra kalan ve bireylerin özgürce kullanım hakkına sahip oldukları boş zaman, topluma rahatlama, eğlenme ve kişilik geliştirme olarak yansımaktadır. Son yıllarda hızla artan teknolojik gelişmelerin en önemli yararlarından birisi de iş başında harcanan zamana göre boş zamanın % 25 artmasıdır.Boş zamanın insan hayatına bu kadar büyük oranlarda artmış olması, insanların bu zamanlarını değerlendirmek , kendi gelişimlerini sağlamak için rekreatif etkinler programlamaya başlamıştır .Rekreatif etkinlikler aktif ya da pasif, tek başına ya da grupla, genç-yaşlı, erkek-kadın, kapalı veya açık alanlarda herhangi bir zamanda yapılabilecek etkinlikler olduğundan dolayı insanların dinlenme, eğlenme ve gelişmelerini sağlayan ve kapsam alanı sınırsız her bireye her zaman ve her yerde hitap edebilecek etkinliklerdir. Böylece, etkinliklere katılım yoluyla bireyler kendilerini ifade edebilme, gizli güçlerini ortaya çıkarma ve geliştirme, yaratıcılığını artırma ve beden ve ruh sağlığını koruma imkânına sahip olur. Bu sebeplerden dolayı boş zamanları değerlendirebilecekleri programlar ortaya koymak ülkemiz açsından da bir zorunluluktur.Boş zamanlarını spor karşılaşmalarını izleyerek rekratif bir etkinlikle geçiren bireylerin o spor karşılaşmasında sunulan hizmetin algılanmasını sağlamak için , spor kulüplerinin , seyircilerin beklediği ve arzuladığı hizmeti sunmak gibi sorumlulukları,tezde vurgulanmıştır.Ülkemizde basketbola artan ilgi;beyaz gölge dizisinin ülkemizde yayınlanması ve daha sonra balkan şampiyonasında alınan şampiyonluk ile başlamış ve daha ileriki yıllarda Efes pilsen spor kulübünün Avrupa da Koraç kupası finali oynaması, daha sonra 1996 yılında Koraç kupasını ülkemize getirmesi 2000 yılında oynamış oldukları Final Four ve 2002 Avrupa şampiyonasının ülkemizde düzenlenmesi bu turnuvada aldığımız Avrupa ikinciliği ile beraber basketbolcularımızın dünyanın en önemli organizasyonlarından NBA de ve Avrupa da oynuyor olması ve en son olarak 2010 Dünya basketbol şampiyonasının yine ülkemizde düzenlenecek olması basketbolun popülaritesini arttırmıştır.Basketbol ülkemizde futboldan sonra en çok seyirciye sahip branş olarak karşımıza çıkmaktadır. Federasyonların, kulüplerin ve sponsorların basketbola artan bu izleyici kitlesinin ilgisinin kaybolmaması için basketbol müsabakalarına izleyici kitlesini kaybetmemek ve bu sayıyı fazlalaştırmak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Free time left after the fulfillment of requirements in business and lifetime is reflected as a relaxation, amusement and self development of human beings and the society. One of the most important benefits of tremendously developing technological improvements is the 25% increase in free time in relation with the time spent in business life. As a result of this great amount of increase in free time, human beings began to programme recreative activities for benefiting their free time and self developing meanwhile.Recreative activities permit human beings to realize the activities actively or passively, alone or within a group, in close or open area, in any time and the activities are for young-old, male-female, provides people resting, develoment and amusement, they they do not have any limitations for the target group or t,ime.By joining the activities, human beings have the opportunity of expressing their selves, showing and developing the power inside them, increasing their creativity, protecting their mental and physical health. This causes increase the importance and requirement of preparing free time programmes for our country too.The popularity of basketbol in our country began to increase in 1993 when Efes Pilsen club basketball team played final in Koraç cup in Europe and finally when the team brought the cup in our country. On 2000 the same team played Final Four and 2002 Europe championship was played in our country. In this championship our team was ranked as second of Europe.Afterwards Turkish basketball players became playing in NBA and Europe. Another important development for the popularity of basketball in our country was our gaining the right of organization of 2010 world championship in our country. Basketball is observed by being the second popular branch with ratings after football. However, federations, clubs and sponsors should protect the interest of spectators and increase the number of spectators by making good analysis of the situation. In this study, the situation was defined and suggestions were presented.