Küreselleşen dünyada yoksulluk olgusu
The phenomenon of poverty in globalizing world
- Tez No: 250525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşme ve yoksulluk en önemli kavramlar haline gelmiştir. Küreselci ideolojinin iddia ettiğinin tersine küreselleşme herkese yarar sağlamamıştır: Küreselleşmenin sunmuş olduğu fırsatlar eşitsiz bir şekilde dağılmaktadır. Küreselleşme süreci ile birlikte dünya kaynakları giderek daha küçük bir kitlenin elinde toplanırken, büyük bir kitle yoksulluk içerisinde yaşamaktadır.Bu çalışmada, küreselleşme süreci ile beraber ekonomik sistemde meydana gelen değişimlerin yoksulluğun artışında ve derinleşmesinde nasıl bir etkide bulunduğu tartışılmaya çalışılacaktır. Bu çerçevede, küresel yoksulluğun artışına neden olan uluslararası kuruluşların politikaları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization and poverty have become two of the most important concepts in our current age. Contrary to assertions of the globalists, globalism has not been providing benefits for everyone. The opportunities arised from globalization have been distributed unequally. In the process of globalization, we are confronted with the fact that while the large numbers suffer from poverty; the world resources, gradually, get to be at the service of a very small priviliged group of people.This study investigates how the changes in the economic system which comes along with the globalization process has affected the deepening and spreading of poverty. In this framework, the policies of the multinational institutions which lead to global poverty are discussed.