Rethinking the implications of flexibilisation of labour markets: The case of home-based production in Tuzluçayır, Ankara
Emek piyasalarının esnekleşmesinin sonuçları üzerine yeniden düşünmek: Ankara, Tuzluçayır?da ev-eksenli çalışma örneği
- Tez No: 250589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Emek piyasalarının esnekleşmesi, neo-liberal dönüşüm süreçlerinin dünya çapındaki en önemli sonuçlarından biridir. Neo-liberal reformların aynı zamanda hedeflerinden biri de olan bu gelişme, liberal kurumsalcı ve eleştirel Marksist yaklaşımlar tarafından farklı biçimlerde değerlendirilmiştir. Liberal kurumsalcı yaklaşıma göre, emeğin esnekleşmesi emek için olumlu sonuçları olan bir süreçken, Marksist gelenekten gelen akademisyenler için emek süreçlerinin esnekleşmesi sermayenin emek üzerinde daha iyi tahakküm kurma çabasının bir parçası olarak anlaşılmalıdır.Bu tez, bu yaklaşımların geçerliliğini dünyada emeğin en esnek kısımlarından biri olan eve-eksenli kadın işçilerin çalışma koşullarına odaklanarak sorgulamaktadır. Ankara'nın Tuzluçayır Mahallesinde yaşayan on ev-eksenli kadın emekçiyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanarak, liberal kurumsalcı yaklaşımların emek piyasalarının esnekleşmesine ilişkin savlarının desteklenemez olduğunu ileri sürmektedir. Zira Tuzluçayır'lı ev-eksenli kadın emekçiler özerk ve gelişmiş becerilere sahip bir grup olmadıkları gibi, cinsiyetleri nedeniyle işverenleri için erkek işçiler söz konusu olduğunda geçerli olmayan mükemmel sömürü imkânları sunmaktadırlar. Bu tez, ev-eksenli kadın emekçilere ilişkin feminist yaklaşımlarla da diyalog halinde, kadınların ev-eksenli çalışma koşulları içinde emekçi olarak sömürülme koşullarının, aileleri içinde kocaları, erkek kardeşleri ve/veya babaları karşısında yaşadıkları toplumsal cinsiyetçi tahakkümle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexibilisation of labour markets has been one of the significant outcomes of the neoliberal transformation processes in all over world. This development, which is indeed one of aims of the neoliberal reforms as well, has been comprehended differently by liberal Institutionalist and critical Marxist perspectives. According to the liberal Institutionalists, the flexibilisation of labour can generate positive results for labour, while for the scholars of Marxist tradition the flexibilisation of labouring processes has to be understood in relation to capitalist concerns to ensure better command of capital over labour.This thesis investigates the validity of these approaches by focusing on the working conditions of one of the most flexible parts of world labour, the home-based women workers. On the basis of ten in-depth interviews conducted with the home-based women labourers living in the Tuzluçayır district of Ankara, it states that liberal Institutionalist arguments on the flexibilization of labour markets are hard to be approved. For the home-based woman labourers in Tuzluçayır in no way represent a group with autonomy and enhanced skills though their gender has provided their employers with ample opportunities for exploitation, opportunities which are not available in the case of the male workers. In dialogue with the feminist approaches to home-based woman labourers, this thesis shows how in home-based working women?s exploitation as labourers has become articulated with their gender-based social subordination vis-à-vis their husbands, brothers and/or fathers in their families.