The issue of undecidability within the debate between Ernesto Laclau and Slavoj Zizek
Ernesto Laclau ve Slavoj Zizek arasındaki tartışma bağlamında karar verilemezlik meselesi
- Tez No: 250590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Özgürlük ve düzen arasındaki gerilim, düşünce tarihinin başlangıcından beri batı felsefesinin ve biliminin gündemini işgal etmiştir ve günümüzde de önde gelen meselelerden biridir. Bilhassa, karar verme eylemi sorunsalı çağdaş siyasal düşüncenin en önemli konularından birini oluşturmaktadır. Ya özneye ya da yapıya öncelik tanıyan iradecilik ve belirlenimcilik gibi klasik kutuplar yerine karar verme eylemi ve karar verilemezlik arasındaki ilişki çok daha derin bir analizle incelenmelidir. Bu bağlamda Ernesto Laclau ve Slavoj ?i?ek arasındaki tartışma oldukça aydınlatıcıdır. Ama bu iki düşünür tarafından paylaşılan kuramsal eksiklikler de vardır. Başka bir deyişle, tartışmanın aydınlatıcılığına rağmen, bu diyaloğu - özellikle kavramsal sorunları vurgulayarak - eleştirel bir şekilde incelemek karşı konulamaz bir zorunluluktur. Bu bakımdan bu tartışmanın genel bir çözümlemesi ve eleştirel bir ele alınışı bu tezin ana gövdesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The philosophical problem of the tension between liberty and order has dominated the agenda of western philosophy and science since the beginning of the history of thought, and it is a leading issue nowadays, too. The problem of the act of decision is particularly one of the significant themes of contemporary political thought. Instead of the classical poles of both voluntarism and determinism prioritising either the subject or the structure, what should be employed is a much deeper analysis of the relation between undecidability and the act of decision. In this respect, the discussion between Ernesto Laclau and Slavoj ?i?ek is considerably illuminating. But there are also theoretical shortcomings shared by these thinkers. That is, despite the informativeness of this debate, there is an overwhelming necessity to critically assess this dialogue with a particular emphasis on the conceptual issues. In this regard, an overall scrutiny and critical assessment of this debate constitute the main body of this thesis.