The intellectual framework of the 'European New Right' and European integration
Avrupa Yeni Sağı?nın düşünsel çerçevesi ve Avrupa entegrasyonu
- Tez No: 250588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez ?Avrupa Yeni Sağı?nın (Nouveille Droite) ideolojisini ve Avrupa entegrasyonu üzerindeki kültürel hegemonya girişimini incelemektedir. 1980 sonrasında radical sağ partilerin geri dönüşü ve yabancı düşmalığındaki artış Avrupa demokrasisine temel bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelerin teorik analizi ve aşırı sağa karşı alınan önlemler siyasi partiler ve eylem grupları ile sınırlı olmamalıdır. Faşizmin devamı olarak günümüz aşırı sağının entellektüel çerçevesi ve Avrupalılaşması, aşırı sağ ideolojinin daha geniş ve derin şekilde ele alınmasını gerekli kılmaktadır. ?Avrupa Yeni Sağı? en etkili sağ entellüktüel oluşumlardan biri olarak, belirtilen entellektüel çerçeveyi ve Avrupa entegrasyona etkisini tartışmak için uygun zemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the ideology of the ?European New Right? (Nouveille Droite) and its attempt to establish its cultural hegemony on European integration. The revival of the radical right-wing parties after 1980s and the rise of xenophobia have emerged as a fundamental threat to European democracy. The study of such developments and the measures taken to combat right-wing extremism, however, should not be limited to political parties and activists. The intellectual framework of the contemporary radical right as a successor of historical fascism and its Europeanization necessitates a broader and deeper analysis of the ideology of the radical right. The case of ?European New Right? as one of the most influential right-wing intellectual networks provides the appropriate ground to discuss on such framework and to elaborate its impact on European integration.