Türkiye'deki portföy yatırımlarını belirleyen faktörler: 1989'dan 2008'e
The determinants of portfolio investments to Turkey: From 1989 to 2008
  1. Tez No: 250591
  2. Yazar: ELİF GÜNAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ENGİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez 1989:04 ? 2008:12 arasında Türkiye'deki portföy yatırımlarını etkileyen faktörleri incelemektedir. İncelenen faktörler Türkiye'deki bütçe dengesi ve cari denge, Türk Lirası ve Amerikan doları arasındaki kur, Türkiye'deki faiz oranları, Amerika'daki 3 aylık Hazine kağıtlarına uygulanan faiz oranı, Türkiye'deki yıllık enflasyon ve İMKB 100 endeksidir. Bu faktörlerin Türkiye'deki portföy yatırımlarına olan etk,isini araştırmak için Vektör Otoregressif Modeli kullanılmıştır. Modelin sonuçları Türkiye'deki portföy yatırımlarının 2001 krizi öncesi dönemde faiz oranlarıya pozitif, İMKB endeksi ile ise negatif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, 2001 krizi sonrası süreçte ise portföy yatırımları döviz kurundan ve Amerika'daki faiz oranlarından pozitif olarak etkilenmiştir. Ayrıca, cari açığın portföy yatırımları üzerinde negatif bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the factors that determine the portfolio investments to Turkey in the period from 1989:04 to 2008:12. The factors that are examined are budget balance, current account balance, nominal exchange rate between the Turkish Lira and the US dollar, Turkish domestic interest rate, US 3-months Treasury Bill rate, annual inflation rate in Turkey and ISE 100 Index. A Vector Autoregressive Model is used for the purpose of examining the impacts of these variables on the level of portfolio investments to Turkey. The results of the model show that the portfolio investment in Turkey was affected positively by domestic interest rates and negatively by ISE 100 Index in the period before 2001. On the other hand, it is affected positively by exchange rate and US interest rate in the post-crisis period. It is also found that current account deficit affect portfolio investments negatively.