Return performance of insider transactions: Evidence from the Istanbul Stock Exchange
İçerden öğrenenlerin hisse senedi işlemlerinin getiri performansı: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?ndan bulgular
  1. Tez No: 250592
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ TAHAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. NURAY GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, içeriden öğrenenlerin (Sermaye Piyasası Kurulu Tebliği'ne göre yapmış oldukları işlemleri kamuya açıklamakla yükümlü olan kişi ve kurumlar) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yaptıkları işlemlerden elde ettikleri getiri performansını incelemektir. Ayrıca, içeriden öğrenenlerin işlemlerini takip ederek diğer yatırımcıların olağan dışı getiriler elde edip edemeyecekleri araştırılmıştır. Çalışmada ?hareketli portföy, belirli bir dönem sonunda değiştirilen portföy? (rolling portfolio approach) yöntemi benimsenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, genel olarak, alım ve satım işlemleri birlikte göz önüne alındığında içeriden öğrenenlerin yaptıkları işlemlerden olağan dışı pozitif getiriler elde edemedikleri ya da işlemlerini takip eden kısa sürelerde olağan dışı pozitif getiriler elde ettikleri görülmüştür. İçeriden öğrenenlerin net alıcı veya net satıcı olduğu hisselerden oluşan portfoylerin getirileri incelendiğinde, içeriden öğrenenlerin net alıcı oldukları hisselerden oluşan portfoylerin günlük olağan dışı pozitif getiriler elde edemediği ya da işlemleri takip eden kısa süreçlerde günlük olağan dışı pozitif getiriler elde ettiği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, satım portföylerinin daha uzun zaman aralıklarında istatistiksel olarak anlamlı günlük olağandışı negatif getiriler elde ettiği görülmüştür.İçeriden öğrenenlerin işlemlerini takip eden yatırımcıların ise, genel olarak, alım ve satımları bir arada takip eden bir yatırım stratejisi oluşturarak olağan dışı getiriler elde edemeyecekleri görülmüştür. Ayrıca, içeriden öğrenenlerin net alıcı olduğu hisseleri satın alarak uygulanacak bir yatırım stratejisinin olağan dışı pozitif getiriler elde edemediği yada yapılan işlemleri takip eden kısa sürelerde olağan dışı pozitif getiriler elde edeceği görülmüştür. Öte yandan yatırımcıların, genel olarak, çalışma kapsamında incelenen zaman aralıklarında içeriden öğrenenlerin net satıcı olduğu hisseleri almaktan kaçınarak ya da satarak günlük negatif anormal getiriler elde etmekten kaçınabilecekleri görülmüştür.Çalışma sonuçları İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının etkinliğine dair önemli bir takım çıkarımlara işaret etmektedir. Sonuçlar, İstanbul Borsa Kıymetler Borsası'nın yarı güçlü veya güçlü formda etkin olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master?s thesis is to estimate the return performance of insiders (persons or firms liable for announcing their transactions to the public in accordance with the Capital Markets Board decrees) from their transactions and assess whether outsiders can earn abnormal returns by following reported insider transactions. In the study, Rolling Portfolio Approach has been implemented.As a result of the analysis made, when the purchases and sales of insiders are considered together, it has been observed that they, generally, cannot earn abnormal positive returns from their transactions or that they earn positive abnormal returns in the short periods that follow their transactions. When the returns of the portfolios consisting of stocks of which the insiders are the net purchasers or net sellers are taken into consideration, it has been perceived that the portfolios made up of stocks of which the insiders are net buyers cannot earn daily positive abnormal returns or that they earn daily positive abnormal returns in the short periods following their transactions. In the meantime, net sale portfolios earn statistically significant abnormal negative returns over longer holding periods.On the other hand, it has been perceived that investors replicating insider transactions, in general, cannot earn abnormal returns by employing an investment strategy founded on following the purchases and sales of insiders together. Moreover, it has been observed that an investment strategy based on buying the stocks of which the insiders are the net purchasers does not bring abnormal positive returns or that it can bring abnormal positive returns in the brief periods after the transactions. In contrast, it has been observed that, generally, in the sample period analyzed in the study, by avoiding buying or selling stocks of which the insiders are the net sellers, outsiders can evade daily negative abnormal returns.Findings of this thesis have important implications for the efficiency of the Istanbul Stock Exchange. Results indicate that the Istanbul Stock Exchange is not Semi Strong or Strong Form Efficient.