The evaluation of psychotherapists in movies in terms of emotional intelligence
Sinemadaki psikoterapist temsillerinin duygusal zeka bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 250615
  2. Yazar: MÜGE BANLI PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; psikoterapistlerin Duygusal Zekâ düzeylerinin, ergen hastaların psikoterapistleri başarılı bulup bulmamaları konusuna ve ergen hastaların ihtiyaç duyduklarında danışmayı tercih edecekleri psikoterapisti belirleme konusuna etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Seçilen filmlerde temsil edilen psikoterapistlerin Duygusal Zekâ düzeyini belirlemek amacı ile bu çalışmaya özgü olarak Psikoterapistin Duygusal Zekâ'sını Değerlendirme Anketi geliştirilmiştir. Çalışmaya, yaşları 16 ile 18 arasında değişen Lise öğrencileri katılmışlardır. Katılımcılar, biri düşük Duygusal Zekâ sahibi psikoterapisti diğeriyüksek Duygusal Zekâ sahibi psikoterapisti temsil eden iki ayrı film izlemiş; ardından her film için Psikoterapistin Duygusal Zekâ'sını Değerlendirme Anketi'ni doldurmuşlardır. Örneklem grubun küçük olması dolayısıyla parametrik olmayan veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, ergenler katılımcılar Duygusal Zekâ'sı yüksek olan psikoterapisti Duygusal Zekâ'sı düşük olan psikoterapistten daha başarılı bulmuşlardır. Buna paralel olarak, ergen katılımcılar ihtiyaç duyduklarında düşük Duygusal Zekâ düzeyine sahip psikoterapist yerine, yüksek Duygusal Zekâ düzeyine sahip psikoterapiste gitmeyi tercih edeceklerini bildirdiler.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the impact of psychotherapists? Emotional Intelligence (EI) on adolescent patients? perceptions about psychotherapists? success and on adolescent patients? preference about psychotherapists to consult. In order to examine EI level of psychotherapists who are represented in selected movies, the Scale for Evaluating Psychotherapist?s Emotional Intelligence was created for specific to this study. 50 high school students aged between 16 and 18 were participated in the study. The participantswatched two movies of which one is representing high EI psychotherapist and the other representing low EI psychotherapist. Then they completed the Scale for Evaluating Psychotherapist?s Emotional Intelligence for each movie. Since the experimental group sample size was small, non-parametric tests were conducted in data analysis. According to results, adolescents evaluated high EI psychotherapist as more successful than the one who has low EI. Accordingly, adolescents preferred to consult high EI psychotherapist when needed rather than the one who has low EI.