Relationships between courage, self-construals and other associated variables
Yüreklilik, benlik kurguları ve diğer bağlantılı değişkenler arasındaki ilişkiler
- Tez No: 250614
- Danışmanlar: PROF. DR. E. OLCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüreklilik, oldukça eski zamanlardan beri takdir edilmiş bir erdem olarak çeşitli özelliklerle bağdaştırılagelmiştir. Ancak bu bağlantıları görgül olarak inceleyen çalışma sayısı azdır. Ayrıca, literatürde yürekliliğin ölçümünde kullanılabilecek kişi beyanına dayalı uygun bir ölçüm aracı yoktur. Literatürdeki bu boşluklar çerçevesinde, 3 amaç belirlenmiştir: a) genellikle; kendini olduğu gibi sunabilmek, zor şartlar altında sebat gösterme ve ahlaki anlamda doğru davranma şeklinde algılanan yüreklilik ile ilgili yeni bir ölçek geliştirme, b) Dengeli Bütünleşme ve Ayrışma (DBA) (İmamoğlu, 2003) Modeli çerçevesinde benlik ile ilgili yüreklilik farklılıklarını inceleme, ve c) yüreklilik ile alakalı olduğu düşünülen bazı kavramlar arasındaki ilişkileri incelemek. Bu amaçlarla, yeni geliştirilmiş olan Yüreklilik Ölçeği, DBA Ölçeği (İmamoğlu, 1998), Kişilerarası Yetenekler Bataryası (Paulhus, & Martin, 1988), Moral Yüreklilik Ölçeği (Bronstein ve ark, 2007), Kısa Form Otantiklik Ölçeği (İmamoğlu ve ark, 2009), Umut Ölçeği (Snyder ve ark, 1991), İfade Etme Ölçeği'ni (Van Dyne, & LePine, 1998) içeren bir grup ölçek 313 üniversite öğrencisine dağıtılmıştır (182 kadın, 127 erkek ve 4 belirtilmemiş). Sonuçlar, yeni geliştirilmiş olan Yüreklilik Ölçeği'nin kabul edilebilir düzeyde bir içtutarlılık katsayısı olduğunu göstermiştir. Bu ölçek ayrıca, çalışma boyunca yapılmış olan çeşitli analizlerde yürekliliğin spesifik bir ölçümü olan Moral Yüreklilik Ölçeği ile benzer örüntüler göstermiştir. Yürekli olmak literatür ile uyumlu olarak, kendini ifade etme davranışı ve kendine güvenli, atılgan ve dürüst olmak gibi özelliklerle pozitif korelasyon göstermiştir. Sonuçlar, dengeli ve kopuk-kendileşmiş benlik tipindeki kişilerin (yani sırasıyla, kendileşme ve ilişkili olma ihtiyaçlarından ikisini de doyurmuş veya sadece kendileşme ihtiyacını doyurmuş kişiler) yüreklilik skorlarının diğer benlik tiplerine kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu durum, yürekliliğin doğasında kişisel gelişme yöneliminin önemini işaret etmektedir. Ancak, regresyon analizleri sadece kendileşmenin değil her iki benlik yöneliminin de (kendileşme ve ilişkili olma) yürekliliğin güçlü yordayıcıları olduğunu göstermiştir. Yürekliliğin (Yüreklilik Ölçeği ve Moral Yüreklilik Ölçeği tarafından) bir gizil değişken olarak ölçüldüğü önerilen yüreklilik modelinde, ilişkililik, kendileşme ve umut, yürekliliği özgünlüğün aracılığı yoluyla dolaylı olarak yordamış, ayrıca son iki değişken doğrudan da yordamıştır. Çalışmanın, benliğin yüreklilikteki rolünü ilk olarak incelemesi, yüreklilikle ilişkilendirilen bazı kavramlar ile yüreklilik arasında çeşitli görgül ilişkiler kurması ve bir yüreklilik modeli önermesi açısından literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, sınırlılıkları ve bunlara bağlı öneriler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an age old virtue, courage has been linked to several characteristics; however, the number of empirical studies discussing these linkages is few. Also, the literature lacks a proper self report measure of courage. With these voids in mind, the aims of the present research are threefold: a) to develop a new scale to measure courage which has been mostly understood in terms of being able to present oneself in a genuine way, perseverance under difficult circumstances, and pursuit of morally right behavior; b) to investigate self related differences in courage within the context of Balanced Integration and Differentiation (BID) Model of self (İmamoğlu, 2003) and c) to explore the relationship between courage and other proposed related constructs. A set of questionnaires including the Courage Scale, BID Scale (İmamoğlu, 1998), Battery of Interpersonal Capabilities (Paulhus, & Martin 1988), Moral Courage Scale (Bronstein et al, 2007), Short Form of Authenticity Scale (İmamoğlu et al, 2009), Hope Scale (Snyder et al, 1991), and Voice Scale (Van Dyne, & LePine, 1998) have been administered to 313 university students (182 female, 127 males and 4 not specified). Results suggested that the newly developed Courage Scale had acceptable levels of internal consistency. Also, it showed converging patterns with Moral Courage Scale which is a more specific measure of the concept throughout different analyses. In congruence with the literature, courage was positively correlated with voice behavior and certain personality characteristics such as self-confidence, assertiveness or honesty. Based on the results, it was concluded that people who have balanced and separated-individuated selves (i.e. who had satisfied both individuational and relational needs and who had satisfied only individuational need, respectively) had higher scores of courage than other self types indicating the importance of intrapersonal developmental orientation for courage. However, both individuation and relatedness were powerful predictors of courage in regression analyses. Results involving a proposed model of courage as a latent variable (predicted by the Courage and Moral Courage Scales) indicated that relatedness, individuation and hope predicted courage indirectly through the mediation of authenticity while the latter two variables also predicted it directly. The study contributed to the literature by exploring the role of self on courage for the first time, by specifying various empirical relationships among concepts that are regarded close to courage and by suggesting a model of courage. The results were discussed in terms of limitations and suggestions as well.