The uses of the world soul in Plato's Timaeus
Platon'un Timaios diyaloğunda dünya ruhu kavramı
- Tez No: 250623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAGCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dünya Ruhu kavramının, Platon'un Timaios diyaloğunda ortaya koyduğu kosmoloji anlatısı içindeki açıklayıcı özelliğini ortaya koymaktır. Dünya Ruhu, Timaios'taki Oluş dünyası izahında ve Platon'un bilim felsefesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dünya Ruhu kavramı, evrendeki bütün hareketi mümkün kılan şeyin ne olduğu sorusuna bir cevaptır ve gökcisimlerinin hareketlerinin düzenliliğini ve tekbiçimliliğini sağlar. Yapısı ve Zanaatkar tanrı tarafından meydana getiriliş biçimi, Dünya Ruhu'na, Oluş ve Varlık alemleri arasında aracı bir konum kazanmasını sağlar. Bu konumu sayesinde Dünya Ruhu, Oluş aleminin açıklanmasında Varlık alemi nesnelerinin (Formlar ve Sayılar) kullanılmasını ve böylece bütün doğa bilimini mümkün kılar. Dünya Ruhu'nun Platon'un kozmolojisi içindeki yeri anlaşıldığı takdirde, Platon'un ilkçağ doğa bilimlerine yaptığı katkıyı daha iyi değerlendirebilecek bir mevkiye sahip oluruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to assess the explanatory value of the concept of the World Soul in the cosmological account of Plato?s Timaeus. The World Soul plays a crucial role in the account of the world of Becoming in the Timaeus and in Plato?s philosophy of science. The World Soul explains why there is motion at all in the universe and sustains the regularity and uniformity of the motion of the celestial objects. Its constitution and the way it is generated by the Demiurge endow it an intermediary status between the world of Being and the world of Becoming. Through this status the World Soul facilitates the applicability of the items of the former world (Forms and Numbers) in the explanation of the latter, hence makes natural science possible. The appreciation of the place of the World Soul in the natural philosophy of Plato leads us to a better place to view Plato?s contribution to ancient natural philosophy and science.