Studies in architecture and reconstruction of Udabno III-house D
Udabno III-yapı D üzerine mimari ve rekonstrüksiyon çalışması
- Tez No: 250640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAN-K. BERTRAM, YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doğu Gürcistan'da yer alan Udabno Projesi üç adet M.Ö 10. ve 11.yüzyıllara ait yerleşimleri kapsamaktadır (Udabno I, II ve III). Yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları ile bu döneme ait ilk yerleşimler tespit edilmiştir. Projede ortaya çıkarılan en önemli yapısal kalıntılar yerleşimlerin orta kısımlarında yer alan çukur evlerdir. Bu tezin temel amacı kazı raporlarından faydalanarak, bu çukur evlerin yapım aşamalarını ve tekniklerini incelemektir. Yapım sürecinde yer aldığı düşünülen aşamalarla ilgili varolan verilerin sayısal değerlere dönüştürülmesiyle bu süreç ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Udabno Project is an archaeological fieldwork in Eastern Georgia which includes three settlements from ca. 11th \10th century BC (Udabno I, II and III). The project aims to provide information about the settlement of this period of time. Extensive surveys including geomagnetic prospection took place before the excavations and these are all reveal proto-urban settlement structures. In this project, one of the most important investigations is the pit dwellings, which are located in the middle of the settlement. The primary goal of this thesis is to reveal the construction process of those pit dwelling, House D, at Iron Age Udabno III by studying the excavation reports in order to be able to understand Udabno within its chronological and geographical context as well as shed light on the societal structure.