The impacts of the younger dryas period on plant and animal food resources of the Ancient Natufian culture and the economy
Genç kuruluk döneminin Antik Natufyan kültüründeki bitkisel ve hayvansal besin kaynaklarına olan etkisi ve ekonomi
  1. Tez No: 250641
  2. Yazar: EGEMEN FERAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVANGELİA PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez, günümüzden yaklaşık 11.000-10.000 yıl önce Paleolitik donem (EskiTaş Devri) avcı toplayıcı ekonomik sisteminden Neolitik dönem (Yeni Taş Devri)tarım ve hayvancılık ekonomik sistemine gecişe neden olduğu düşünülen çevresel veiklimsel degişikliği incelemektedir. Bu çalışma daha önceki arkeozoolojik vearkeobotanik çalışmalarda elde edilmiş Levantin bölgesindeki (kıyı ve karasal İsrail -batı Ürdün - Filistin - güney Lübnan ve güneybatı Suriye bölgesi) Natufyankültürünün hayvan ve bitki bulgularını kullanmaktadır. Çalışma, erken ve geç dönemNatufyan yerleşimleri arasındaki Ekonomik değer ölçücülerinin hesaplanması vehayvanların yüzde sıklığı yolları kullanılarak, farklı yerleşimler birbirleri arasında veerken-geç dönemler toplamında bir karşılaştıma analizi arkeozoolojik ölçümlerdekayda değer matematiksel bir fark göstermektedir. Çalışmanın sonucu, geç Natufyandöneminin Genç Kuruluk iklimsel krizi dönemlerinde, erken-geç dönem yerleşimlerkendi aralarında ve tüm erken-geç dönem toplamı karşılaştırıldığında hayvansalbesin kaynağında kayda değer bir azalma ve değişim-geçiş göstermektedir. Sonuçlar,geç Natufyan'da büyük temel yerleşim yerlerinin besin krizi/besin kıtlığı durumlarınakarşı diğer geç Natufyan dönemi yerleşimlerine göre kıyasla iklimsel besin krizidöneminde daha başarılı mücadele ve hayatta kalma yöntemleri geliştirmiş olmaolasılığını göstermektedir. Çalışma, hayvan-bitki bulguları ve insan kemikleri, insandişleri, yemek/yeme alışkanlıklarındaki değiişimler ve antropolojik çalışmaların kanıtlarının da desteklemesiyle birlikte, geç Natufyan döneminin insan toplumlarınınGenç Kuruluk iklimsel krizi dönemlerinde büyük bir sosyo-ekonomik-kültüreldeğişim ve büyük bir besin krizi ve bununla yüksek oranda ilişkili sosyokültürel birkrizi yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This masters thesis investigates the environmental/climatic change that isthought to have brought about the economic shift and transition from Palaeolithiceconomic system of hunting gathering to Neolithic economic system of agricultureand domestication period around 11.000-10.000 years ago. This study uses thecollected animal and plant data of the Natufian culture in the Levant region from theprevious zooarchaeological and archaeobotanical literature anlyses. It shows asignificant mathematical difference in the zooarchaeological assemblage measuresbetween the Early and Late Natufian sites by calculating Economic value parametersof the Early and the Late Natufian sites, a comparison analysis was made in terms ofpercentage frequencies of animals site by site and between early-late periods. Theresult shows a significant animal food supply decrease and change-shift shownduring the Younger Dryas climatic crisis times of the whole Late Natufian periodsites total and early to late site by site individually, compared to whole EarlyNatufian period sites. It shows there is a possibility that some big-base camp LateNatufian occupation sites were better able to create coping mechanisms against foodcrisis/food shortage and more successfully than other Late Natufian sites during theclimatic food crisis period. It shows supporting with the animal-plant data andchanges in the human bones, burial practices, human teeth, diet changes and anthropological studies evidence, a big social-economic-cultural change and a hugefood crisis was highly possible and humans highly possibly lived an economic crisisand an highly connected-related social-cultural crisis during the Younger Dryas inthe Late Natufian times human societies.