Turkey and the Black Sea Economic Cooperation (BSEC):1992-2008
Türkiye ve Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü (KEİÖ):1992-2008
- Tez No: 250652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F.TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütünü (KEİÖ) ve Türkiye'nin bu uluslararası örgüt içindeki rolünü incelemektedir. Tezde, KEİÖ'nün üyeleri arasında yeterli düzeyde iş birliği sağlamada başarısız olmasının nedeni olarak kurumsal zayıflıklarını gören araştırmacıların aksine, KEİÖ'nün uluslararası bir örgüt olarak yetersizliğinin temel sebebinin üye ülkelerden kaynaklanan siyasi problemler olduğu savunulmaktadır.Tezin altı bölümü bulunmaktadır. İlk, giriş bölümünü takiben ikinci bölümde KEİÖ'nün kurulmasında etkili olan faktörler ve kuruluş süreci anlatılacaktır. Sonraki üç bölümde KEİÖ'nün kurumsal yapısı, konu alanları ve problemleri ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Son bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Organization of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) and Turkey?s role in this international organization. This thesis argues that contrary to scholars who view institutional weaknesses of BSEC as the main reason of its failure in achieving sufficient level of cooperation among its members, political problems emanating from member states constitute the main reason of BSEC?s ineffectiveness as an international organization.There are six chapters of this thesis. Following the introductory first chapter, the second chapter of this thesis examines the factors behind establishment of BSEC and its formation process. In the following three chapters, BSEC?s institutional structure, its issue areas and problems are discussed in detail. The last chapter is conclusion.