From Aznar to Zapatero; discontinuity in the Spanish foreign policy
Aznar?dan Zapatero?ya; İspanyol dış politikasında devamsızlık
  1. Tez No: 250651
  2. Yazar: MEHMET FATİH AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İspanya, AET ve NATO'ya üye olmasının ve Batı bloğunun saygın bir üyesi konumunu sağlamlaştırmasının ardından, son yirmi yıldır uluslararası alanda kendisine daha iyi bir yer aramaktadır. Bununla birlikte İspanya, AET'ye üye olduğu ilk yıllarda Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa'nın büyük güçlerinden biri olma yolunda yakaladığı ivmeyi, Felipe Gonzalez'in 1996 yılında Başbakanlığı devretmesinden sonra kaybetti. İki büyük siyasi Parti, Halkçı Parti (PP) ve İspanyol Sosyalist İşçileri Partisi (PSOE) arasında İspanyol dış politikasının ana hatları üzerindeki, bu politikada devamsızlığa yol açan anlaşmazlık, sözkonusu gelişmenin nedenlerinden birisidir. Bu tezin amacı, orta ölçekteki bir Avrupa gücünde sözkonusu devamsızlığı bir örnek vaka olarak incelemektir. Bu amaçla, Jóse María Aznar'ın liderliğindeki muhafazakar PP Hükümetlerinin iktidarda bulunduğu 1996-2004 dönemiyle, Jóse Luis Rodríguez Zapatero'nun liderliğindeki Sosyalist PSOE Hükümetlerinin 2004 yılından buyana takip ettikleri dış politikalar karşılaştırılmaktadır. Sözkonusu politikaların parti liderlerinin verdikleri kararlar, eylemleri ve yaptıkları konuşmalarla özdeşleştirildiği gözönüne alınarak, bu tezdeki analiz düzeyi, politika yapan bireylerdir.
Özet (Çeviri)
Spain, after successfully joining EC and NATO and consolidating itself as a respected member of the Western bloc, has been seeking to improve its status in the international political arena in the last two decades. However, during its quest to become a major European power like Germany, France and UK, Spain lost the momentum it caught in the early years of its EC membership, after Felipe Gonzalez left the Presidency of Government in 1996. The discord between the two major Parties, the Popular Party (PP) and the Spanish Socialist Workers Party (PSOE) on the broad lines of the Spanish foreign policy - that yielded to discontinuity - has been one of the reasons for this development. The main aim of this dissertation is to elaborate this discontinuity as a case study, in a middle range European power. For this purpose, the foreign policies followed by the Conservative PP Governments headed by Jóse María Aznar during 1996-2004 term is compared with the policies followed by the Socialist PSOE Governments headed by Jóse Luis Rodríguez Zapatero since 2004. Given that these policies are associated with the decisions, acts and speeches of the Party leaders, the level of analysis in this dissertation is the individual policy makers.