International relations theory and the international relations of the Middle East: A state of the field study
Uluslararası ilişkiler teorileri ve Ortadoğu'da uluslararası ilişkiler: Bir saha fotoğrafı çalışması
- Tez No: 250654
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Uluslararası İlişkiler teorileri ile Ortadoğu'nun ilişkilerini inceleyen literatür arasındaki etkileşimi konu edinmektedir. Bu iki alan arasındaki düşük etkileşim seviyesini açıklayabilmek için disiplinler- alan çalışmaları tartışmaları çerçevesinde bir akademik disiplin olarak Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu Çalışmaları alanı üzerinde durulmuştur. Çalışma, Uluslararası İlişkiler teorilerindeki değişim ve gelişmelerin Ortadoğu'nun uluslararası ilişkilerini konu edinen akademik çalışmalara ne derece yansıdığını ölçmek için literatür taraması yöntemini izlemiştir. Tez, iki alan arasında epistemolojik ve yöntemsel farklılıklar yanında her iki alanın ekonomi-politiği nedeniyle oluşan farklılıkları azaltmak için değer temelli ve eleştirel bir yaklaşımın gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the level of interaction between International Relations theories and the literature on the international relations of the Middle East. The disciplines- area studies controversy is analyzed in a way to account for the low level of cooperation between International Relations as an academic discipline and Middle East studies. The thesis looks into the literature in order to demonstrate to what extent developments in International Relations theories informed the study of the international relations of the Middle East. The thesis emphasizes the need for a normative/ critical aprroach in order to overcome the bridge beween these fields caused by epistemological and methodological as well as by the political economy of scholarship informed by ideological rivalries.