Feminist solidarity: Possibility of feminism in solidarity practices?
Feminist dayanışma: Dayanışma pratiklerinde feminizmin olabilirliği?
  1. Tez No: 250663
  2. Yazar: SİBEL ASTARCIOĞLU BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de sürdürülebilir ve feminist politikaya dayalı feminist dayanışma kurabilmenin olabilirliği incelenmiştir. Yanıltıcı bir birlik yaratan ortaklık söylemi, kızkardeşlik kavramı ve kimlik politikaları dışlayıcı ve sınırlayıcı olmaları nedeni ile eleştirilmiştir. Farklılıkları gören bir feminist dayanışma örebilmenin bir yolunu bulmak adına günümüze ait feminist dayanışma yaklaşımları araştırılmıştır. Ancak, bu yaklaşımların feministleri / aktivistleri bir araya getirecek bir itici güç tayin etmekten uzak oldukları görülmüştür. Feminist dayanışmanın sağlanabilmesi için farklılıkları görmek gerektiğinin bir şart olduğu tartışılmıştır. Ayrıca, dayanışmanın feministler arası güçlendirici bir ilişkiye dönüşmesi gerektiği ve bunun sağlanabilmesi için ise içselleştirilmiş eşitsizliklerin ve aktivizmde iktidar arayışının sorgulanması gerektiği tartışılmıştır. Aktivizmin sorunlarının ve dayanışmanın önündeki engellerin aşılması için araç olarak bilinç yükseltme önerilmiştir. Ayrıca, feminizmin aktivizmin şiarı ve feminist politikanın feminist dayanışmanın temeli olması gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, possibility of establishing feminist solidarity, sustained and based on feminist politics in Turkey is examined. Commonality discourse, the notion of sisterhood and identity politics, creating illusionary homogeneity are criticized of being exclusionary and limiting. Contemporary accounts of feminist solidarity areinvestigated in order to find a way out for establishing solidarity across difference. However, it is seen that these contemporary approaches are far from designating a driving force to stimulate feminists / activists to come together. It is argued that in order to achieve feminist solidarity respecting differences is a must. It is also argued that solidarity has to become a powerful relation among feminists and to do so internalized inequalities and power holding within activism has to be interrogated. Consciousness raising among activists is offered as a means to overcome challenges to activism and barriers to solidarity. Furthermore it is argued that feminism has to become the motto of activism and feminist politics as the basis for establishing feminist solidarity.