Climate change regime within the context of international environmental politics
Uluslararası çevre politikası kapsamında iklim değişikliği rejimi
  1. Tez No: 250662
  2. Yazar: İBRAHİM BARIŞ ŞAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin amacı, uluslararası çevre politikası kapsamında iklim değişikliği rejiminin gelişim sürecini incelemektir. Bu bağlamda, tez, iklim değişikliği rejimine ilişkin ilkelerin, normların, kuralların ve karar-alma prosedürlerinin iklim değişikliğine karşı işbirliği kapsamında nasıl oluşturulduğunu incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, çevre konularının uluslararası bir politika konusu olarak ortaya çıkışının açıklanmasını takiben, tez, iklim değişikliğinin bilim ve çevre politikası açısından genel bir değerlendirmesine odaklanmaktadır. Daha sonra, iklim değişikliği rejiminin temelini oluşturan uluslararası iklim değişikliği müzakereleri, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü ile birlikte bu tez kapsamında çalışılmıştır. Son olarak, tez, iklim değişikliği rejiminin şekillendirilmesindeki rollerinin aydınlatılması amacıyla, önemli oyuncuların iklim değişikliğine ilişkin pozisyon ve politikalarını incelemektedir. Bu tez, iklim değişikliğine yönelik işbirliğinin, uluslararası çevre politikası kapsamında oluşturulmuş bir rejime örnek teşkil ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the process of the development of climate change regime within the context of international environmental politics. In this context, this thesis aims to scrutinize how principles, norms, rules and decision-making procedures concerning climate change regime have been created during the course of the climate change cooperation. To this end, having started with the explanation of the emergence of environmental issues as a topic of international politics, the thesis focuses on the general assessment of climate change in terms of science and environmental politics. Then, international climate change negotiations together with the United Nations Framework Convention on Climate Change and the Kyoto Protocol that constitute the basis for climate change regime are studied in this thesis. Finally, the thesis will elaborate on the positions and policies of the key players in relation to climate change for the purpose of clarifying their roles in the formation of climate change regime. This thesis concludes cooperation on climate change constitutes an example of a regime established within the scope of international environmental politics.