A study on sixth grade students' spatial reasoning regarding 2D representations of 3D objects
6.sınıf öğrencilerinin 3B nesnelerin 2B gösterimleri hakkındaki uzamsal muhakemeleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 250710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 3B nesnelerin 2B gösterimlerine ilişkin olarak uzamsal görselleştirme ve uzamsal yönelim etkinliklerinin 6.sınıf öğrencilerinin uzamsal muhakemelerine katkısı araştırılmaktadır. Öğrencilerin uzamsal etkinliklerdeki performanslarını gözlemlemek ve bu etkinlikler hakkındaki görüş ve duygularını ortaya çıkarmak çalışmanın diğer amaçları arasında yer almaktadır. Çalışmaya Ankara'da bir özel okuldan 24 6. sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı aynı zamanda öğretmendir. Bu bağlamda, araştırmacı tarafından geliştirilen uzamsal görselleştirme ve uzamsal yönelim etkinlikleri 5 ders saati boyunca öğrencilere uygulanmıştır. Etkinliklerden önce ve sonra öğrencilere Uzamsal Yönelim Testi ve 3B Nesnelerin 2B Gösterimleri ve İzometrik Çizim soruları içeren bir başarı testi uygulanmıştır.Verileri test etmek üzere Wilcoxon signed rank test kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda öğrencilerin uzamsal muhakemelerinde ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Çalışmanın diğer bir bulgusu ise öğrencilerin görsel muhakeme gerektiren etkinliklerde gelişme kaydettikleridir. Sayısal sonuçlar da etkinliklerden sonra öğrencilerin uzamsal görselleştirme ve yönelimde kendilerini geliştirdiklerini göstermektedir. Buna ek olarak, sınıftaki gözlem ve öğrencilerin çalışma kağıtları ve sınıfta paylaştıkları fikirleri bu ilerlemeyi destekler niteliktedir.Çalışmanın sonucu şunları göstermektedir: Öğrencilerin uzamasal becerilerini geliştirmek için öğretmenler amaca uygun materyallerle desteklenen görsel etkinlerle dersi işlemelidir. Etkinliklerini ve dersleri öğrencileri merkeze alacak şekilde tasarlamalıdır ve etkinliklere öğrencilerin etkin katılımını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the contributions of spatial visualization and spatial orientation tasks regarding 2D representations of 3D objects and isometric drawing to the development of sixth grade students? spatial reasoning. The study also aimed to investigate students? performances on spatial tasks during the classes and to explore their views and feelings about the spatial tasks.Data were collected from 24 6th grade students in a private school located in Ankara. The design of the research was first person inquiry where the researcher was also the teacher at the same time. During five class hour the topic was covered with spatial tasks developed by the researcher. Spatial Orientation Test (SOT) and Achievement Test on 2D Representations of 3D Objects and Isometric Drawing (AT) were administered to the students before and after the task to evaluate the effect of instruction. Wilcoxon signed rank test was run to test data. Statistical analyses revealed that there was a statistically significant difference in students? spatial reasoning development between pre-test and post-test.Another finding of the study was related to the progress of students? performances in the visual reasoning tasks. As the time passed, students got more successful in completing even the more advanced tasks. The findings of the study indicated that in order to develop students? visual reasoning abilities teachers need to provide them opportunities to practice with the visual tasks supported with the effective use of manipulative. In addition to this, teachers should create activities and design their lessons in a way that where the students are the actors and actively participated in the class.