A case study on the effects of sociocultural context on the administrative processes of an American elementary / middle school in Spain
Sosyokültürel çevrenin İspanya'daki bir Amerikan ilk / ortaokulunun yönetimsel süreçlerine etkileri üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 250724
  2. Yazar: DİDEM PARKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı İspanya'da bulunan bir Amerikan ilk / ortaokulunun yönetimsel süreçlerine bulunduğu sosyokültürel çevrenin etkilerini belirlemek ve derinlemesine anlamaktır. Bu durum çalışmasında mültikültürel bir eğitim kurumu olan Sevilla EMS, görüşme, gözlem ve doküman analizlerinden elde edilen nitel veriler yoluyla incelenmiştir. İlgilenilen konuların saptanması ardından sosyokültürel çevreyle yönetimsel süreçlerin ilişkisi ve yöneticilerin mültikültürel (çok kültürlü) okul ortamlarında karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Motivasyon, eğitimde liderlik, karar verme, iletişim ve kurumsal değişimden oluşan yönetsel süreçlerin sosyokültürel çevreden etkilendikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to gain insight and identify the effects of sociocultural context on the administrative processes of an American Elementary / Middle School in Spain. In this single-case study, a multicultural educational organization, Sevilla Elementary / Middle School was examined using qualitative data which were collected through interviews, observations, and document analysis. Upon identification of the problems of interest, sociocultural context in relation to administrative processes and common problems faced by administrators in multicultural school settings were examined. The school?s administrative processes including motivation, educational leadership, decision making, communication, and organizational change proved to be influenced by the sociocultural context.