Effects of thinking styles and gender on psychological well-being
Düşünme stilleri ve cinsiyetin psikolojik iyi olma hali üzerine etkileri
  1. Tez No: 250723
  2. Yazar: NERGİS AYŞE GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı bütünsel ve ayrıntısal düşünme stillerinin lisans öğrencilerinin psikolojik iyi olma haline etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 372 (213 kadın, 159 erkek) Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi katılmıştır. Nitel veriler, Psikolojik İyi Olma Ölçekleri, Düşünme Stilleri Envanteri ve demografik bilgi ile toplanmıştır. Psikolojik iyi olma halinin bütünsel ve ayrıntısal düşünme stillerine ve cinsiyete göre farklılıklarını belirleyebilmek için ANOVA uygulanmıştır. Sonuçlar, bütünsel düşünme puanları düşük olanların, iyi olma hali sonuçlarının ayrıntısal düşünme anketinde düşük veya yüksek puan almalarına göre anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Ek olarak, bulgular, psikolojik iyi olma hali yüksek olan bireylerin düşünme stillerinden birini tercih etmeleri ve bu stilde de yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Buna karşın, istatistiksel analizler bütünsel düşünme anketinde yüksek puan alanlar ile düşük puan alanların psikolojik iyi olma puanları arasında anlamlı bir farklılık ortaya koymamıştır. Benzer şekilde ayrıntısal düşünme anketinde yüksek puan alanlar ile düşük puan alanların psikolojik iyi olma puanları arasında da anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Cinsiyet ile ilgili sonuçlar incelendiğinde kadınların erkeklerden daha yüksek psikolojik iyi olma durumu bildirirken erkeklerin kadınlardan daha yüksek bütünsel düşünme seviyesi bildirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate how global and local thinking styles affect psychological well-being among undergraduate students. A total of 372 (213 females and 159 males) students at Middle East Technical University participated in this study. The qualitative data were gathered via self-report questionnaires including Scales of Psychological Well-Being, Thinking Styles Inventory and a demographic information form. To be able to determine the differences between psychological well-being due to global thinking and local thinking scores as well as gender, ANOVA was held. The results revealed a significant difference between high and low scorers of local thinking in terms of psychological well-being when the global thinking style was low. In addition, the findings indicated that for higher levels of psychological well-being individuals need to adopt one of the styles and report higher levels on that adopted style. On the other hand, the statistical analysis revealed no significant differences between high scorers of global thinking and low scorers of global thinking on psychological well-being. Additionally, no significant difference found between high scorers and low scorers of local thinking in terms of psychological well-being. Upon the examination of gender related findings, it was found that females reported higher levels of psychological well-being compared to males while males reported higher levels of global thinking than females did.