The contribution of rumination, internal working models of attachment, and help seeking attitudes on psychological symptoms of university students
Ruminasyonun, içsel çalışan modellerin ve psikolojik yardım almaya yönelik tutumların üniversite öğrencilerinin psikolojik belirtilerine katkısı
  1. Tez No: 250725
  2. Yazar: NUMAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, içsel çalışan modellerin (Benlik Modeli ve BaşkalarıModeli), ruminasyonun, psikolojik yardım almaya yönelik tutumların (OlumluGörüşler ve Olumsuz Görüşler) üniversite öğrencilerinin göstermiş olduğupsikolojik belirtiler ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca üniversiteöğrencilerinin sahip oldukları benlik modelleri ve psikolojik semptomlarıarasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü incelenmiştir.Ankara ve İstanbul'da bulunan dokuz farklı devlet üniversitesinden toplam 610üniversite öğrencisi uygun örneklem yöntemi kullanılarak çalışmaya dahiledilmiştir. İlişki Ölçekleri'nin (Bartholomew & Horowitz, 1991), İlişki ÖlçekleriAnketi'nin (Griffin & Bartholomew, 1994), Kısa Semptom Envanteri'nin(Derogatis, 1992), Ruminatif Tepki Ölçekleri'nin (Nolen-Hoeksema & Marrow,1991) Türkçe versiyonları ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutumlar Ölçeği-Kısa versiyonunun orjinal formu (Türküm, 2001) üniversite öğrencilerine,üniversite yerleşkelerinde uygulanmıştır.Elde edilen veriler, çoklu regresyon yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Bulgular,ruminasyonun, başkaları modellinin ve psikolojik yardım aramaya yönelik olumsuzgörüşlerin üniversite öğrencilerinin psikolojik belirtilerini anlamlı şekildev iiyordadığını göstermiştir. Çalışmada, üniversite öğrencilerinin psikolojik yardımalmaya yönelik olumlu görüşleri ile psikolojik belirtileri arasında anlamlı birilişkiye rastlanmamıştır. Çalışmada ayrıca, benlik modeli ile psikolojik belirtilerarasında gözlemlenen ilişkide ruminasyonun aracı (mediator) rolü incelenmiş veruminasyonun bu ilişkide aracı role sahip olduğu gözlenmiştir. Bulgular alan yazınıdikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is to examine the relationship of ruminative tendency, internalworking models of attachment (Self-Model and Other-Model) and help seekingattitudes (Positive Beliefs and Negative Beliefs) with psychological symptomsamong the university students. In scope of the current research, the mediation roleof rumination in the relationship between internal model of self and psychologicalsymptoms was examined.By applying convenient sampling procedure, six hundred and ten universitystudents were included into the current study from 9 different state universities inAnkara and Istanbul. Turkish version of Relationship Questionnaire (Bartholomew& Horowitz, 1991), Relationship Scale Questionnaire (Griffin & Bartholomew,1994), Brief Symptom Inventory (Derogatis, 1992), Ruminative Response Scale(Nolen-Hoeksema & Marrow, 1991) and Attitudes toward Seeking PsychologicalHelp - Shortened (Türküm, 2001) were delivered to the university students atuniversity campuses.Multiple regression analyses were implemented to evaluate the researchhypotheses. The results revealed that rumination, internal model of others, andnegative beliefs about psychological help significantly predicted the increase invpsychological symptoms of Turkish university students. Positive beliefs aboutpsychological help did not relate to psychological symptoms of university studentsfor the current set of data. In addition to this, rumination mediated the relationshipbetween internal model of self and psychological symptoms of university students.The research findings were discussed by relying on the previous research premises.