The predictors of life satisfaction of visually impaired Turkish adolescents
Görme engelli Türk ergenlerde yaşam doyumunu yordayan etmenler
  1. Tez No: 250730
  2. Yazar: DENİZ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada yaş, cinsiyet, algılanan görme engeli, gelir durumu, sosyal etkinlik düzeyi ve aileden, arkadaştan ve önemli diğer kişilerden algılanan sosyal destek gibi etmenlerin görme engelli ergenlerin toplam yaşam doyumunu, benlik, arkadaşlar, aile, okul, yaşanılan çevreyle ilgili yaşam doyumunu yordamadaki rolü incelenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Ankara ilinde ikamet eden 138 görme engelli ergen oluşturmuştur. 11-22 yaş aralığındaki katılımcıların yaş ortalaması 14.38'dir (SS = 2.17). Veriler Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Zimet, Dahlem, Zimet, & Farley, 1988) ve Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği'nin (Huebner, 1994) uygulanmasıyla elde edilmiştir. Verilere altı ayrı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Bulgular, toplam yaşam doyumunun algılanan aile desteği ve yaş tarafından yordandığını göstermiştir. Benlikle ilgili yaşam doyumu ise algılanan engel durumu ve gelir düzeyi tarafından anlamlı biçimde yordanmıştır. Arkadaştan algılanan sosyal destek arkadaşla ilgili yaşam doyumunu anlamlı biçimde yordarken, yaş ve aileden algılanan sosyal destek aileyle ilgili yaşam doyumunu anlamlı biçimde yordamıştır. Elde edilen bulgular ilgili olan yazın çerçevesinde tartışılmış, uygulamaya ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study investigated the role of gender, age, perceived level of impairment, income, social activity level, and perceived social support from family, friend, and significant other in predicting total, family, friend, self, school, and living environment related life satisfaction of visually impaired Turkish adolescents.Participants were consisted of 138 volunteered visually impaired adolescents resides in Ankara. Age of the participants ranged between 11 and 22 with the mean of 14.38 (SD = 2.17). Data was collected via Multidimensional Scale of Perceived Social Support (Zimet, Dahlem, Zimet, & Farley, 1988) and Multidimensional Student Life Satisfaction Scale (Huebner, 1994). Six seperate Multiple Regression Analyses were employed to examine the data.Results of the study indicated that age and perceived family support significantly predicted total life satisfaction of participants. Self related life satisfaction of participants was predicted significantly by perceived level of impairment and income. Friend related life satisfaction was predicted significantly by perceived social support from friend. Family related life satisfaction was predicted by perceived family support and age of the participants.Results of the study are discussed in light of the relevant literature and implications of the results are mentioned. Finally, suggestions for future research are presented.