Patlama kuşağı, X ve Y kuşakları arasındaki iş – aile çatışmasını yönetme öz-yeterliliğinin yaşam doyumuna etkisi
The effect of the self-efficiency in managing work-family conflict on life satisfaction between the explosion belt, X and Y generations
  1. Tez No: 796884
  2. Yazar: CEREN UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1946 -1999 yılları arasında doğan bireylerin iş – aile çatışması, iş aile çatışma yönetme öz- yeterliliklerini, nişanlı, birlikte yaşayan ve evli bireylerin , tekenmişlikleri (iş ve eş) ,yaşam doyumlarına etkileri ve kuşaklararası etkileri incelemektedir. Bu araştırmanın amacı, kuşaklararası iş- aile çatışmasının yaşam doyumlarına etkileri, Evli Nişanlı ve Birlikte yaşayan bireylerin , iş tecrübesi olan iş ve eş tükenmişliklerini incelemektedir. Nicel yöntemlerden korelasyonel araştırma modeli kullanılarak yapılan araştırmaya İzmir ve İstanbul 'da ikamet eden bireylerden oluşmaktadır. Analize toplam 200 katılımıcı var olup 90 Erkek 110 Kadın bireylerden oluşmaktadır. Sosyo-demografik Bilgi Formu, İş – aile ve Yaşam Çatışması, İş Aile Çatışma Yönetme Öz - Yeterliliği Ölçeği ve Tükenmişlik Kısa Ölçeği ile Eş Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Sosyo-demografik bilgi formu ve ölçekler bazı katılımcılara elden verilmiş, bazı katılımcılara internet üzerinden gönderilmiştir.Elde edilen veriler için korelasyon, t test ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Bulgulara göre Kuşaklar ile Yaşam doyumu arasında , Medeni durum ile Tükenmişlik,Çalışma durumu ile İş-Aile çatışma Yönetimi Öz-Yeterliliği, Cinsiyet ile İş-Aile Çatışması Yönetme Öz-yeterliliğ ve Yaşam Doyumu arasında, Aylık Gelir ile İş-Aile Çatıma Yönetme Öz-yeterliliği ve İş-Aile Çatışması arasında ilişkilere ulaşılmış olup Çocuk sayısının etkisi olmadığına ulaşılmıştır.Bu araştırma kapsamında yaşam doyumunun yordayıcıları hakkında bilgi sahibi olmak, kuşaklar arası ve cinsiyetler arasındaki iş-aile çatışmasına ulaşmak, kuşaklar arası iş- aile çatışması öz- yeterliliklerini karşılaştırmak ulaşılan bilgiler doğrultusunda aile danışmanları ve uygulayıcılarının aktardıkları bilginin kalitesini ve verimliliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the work-family conflict, work-family conflict management self-efficacy, burnout (work and spouse), life satisfaction of engaged, cohabiting and married individuals, who were born between 1946 and 1999 and who had previous work experience. examines the effects. The aim of this study is to examine the effects of intergenerational work-family conflict on life satisfaction, work and spouse burnout of Married Engaged and Living individuals with work experience. Among the quantitative methods, the research conducted using the correlational research model consists of individuals residing in Izmir and Istanbul. There are a total of 200 participants in the analysis, 90 males and 110 females. Socio-demographic Information Form, Work-family and Life Conflict, Work-Family Conflict Management Self-Efficacy Scale, Burnout Short Scale and Co-Burnout Scale were used. Socio-demographic information form and scales were given by hand to some participants, and sent to some participants over the internet. Correlation, t-test and ANOVA analysis were performed for the obtained data. According to the findings, there is a relationship between Generations and Life satisfaction and there is a relationship between Marital status and Burnout, there is a relationship between employment status and Work-Family Conflict Management Self-Efficacy, There is a relationship between Gender and Work-Family Conflict Management Self-efficacy and Life Satisfaction. Relationships between Monthly Income and Managing Work-Family Conflict Self-efficacy and Work-Family Conflict have been found, but the number of children has no effect. Within the scope of this research, having information about the predictors of life satisfaction, reaching the work-family conflict between generations and between genders, comparing the work-family conflict self-efficacy between generations will increase the quality and efficiency of the information conveyed by family counselors and practitioners in line with the obtained information.