An assessment of information technology curriculum implementation in vocational high schools in ankara
Ankara ilinde meslek liseleri bilişim teknolojileri programının uygulama sürecinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 250737
  2. Yazar: KADER BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni uygulamaya konulan meslek liseleri bilişim teknolojileri programını genel bir çerçevede ele almaktır. Bu doğrultuda, program amaçları ve içeriğinin gereksinimlere cevap verme ve temel ilkelerine uygun olarak uygulanma durumu ile bu süreci etkileyen faktörlerin neler olduğu incelenmiştir. Çalışma `CIPP model-süreç değerlendirmesi' ni esas alan biçimlendirici değerlendirmedir. Meslek liseleri bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ve onbirinci sınıf bilişim teknolojileri alanı öğrencilerinin bu konudaki algılarını anlamak için araştırmacı tarafından geliştirilen iki anket kullanılmıştır. Ankara ilinin merkez yedi ilçesinde bulunan 28 meslek lisesinden seçilen 683 bilişim teknolojileri onbirinci sınıf öğrencisi ve 83 bilişim teknolojileri öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Ağırlıklı olarak elde edilen veriler betimleyici istatistiksel yöntemler ve nicel veri analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca bazı bölümlerde yordayıcı istatistiksel yöntemlere de başvurulmuştur.Araştırmanın sonuçları yeni bilişim teknolojileri programı amaçlarının yerel, ulusal ve küresel bilişim sektörünün ihtiyaçlarına cevap verdiği ve çalışma hayatında gereksinim duyulan becerileri kapsadığını göstermektedir. Diğer yandan, yeni programın ilkesel olarak esnekliği desteklediği ancak uygulamada programın tam olarak işlemesini engelleyen sorunlar olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, çalışma aynı zamanda öğrenciler, öğretmenler, okul kalite göstergeleri ve program modülleri ile ilgili bu problemleri, uygulamanın erken aşamasında açığa çıkarmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a general picture of newly adopted IT program in vocational high schools. Through this aim, the issues of to what extent are the objectives and content of Vocational high schools? new IT curriculum satisfied the needs, how it is implemented in schools, how it is practiced under different circumstances and which factors influence its implementation process are examined. This study was designed as a formative evaluation based on CIPP Model-Process Evaluation. In order to grasp perceptions of vocational high school IT teachers and 11th grade IT area students? two self-reported questionnaires were developed by the researcher. The sample constituted of 683 Grade 11 students and 83 IT teachers from 28 vocational high schools in the 7 urban district of Ankara. Heavily, descriptive and statistics and quantitative data analysis techniques were utilized to analyze the data however in some parts, inferential statistics were also employed.Results of the study indicated that the objectives of the new IT program are responsive to the local, national and global IT sector and catching the demanded skills in the world of work. Moreover it is determined that the new program supports flexibility in principle however in action there are some obstacles those barriers the adequately functioning of the new program. Therefore, this study also attempts to reveal the problems related to students, teachers, schools quality indicators and program modules in order to supply the deficiencies in the early stages of program implementation.