University preparatory school students' and teachers' perceptions of computer-assisted language learning environment
Üniversite hazırlık okulu öğrencilerinin bilgisayar destekli dil öğrenimi ortamına ilişkin görüşleri
- Tez No: 250736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrenci ve öğretmenlerinin bilgisayar destekli İngilizce öğrenimi ortamına ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Örneklemi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nden 308 öğrenci ve 50 okutmandan oluşmaktadır. Veriler biri öğrenciler diğeri okutmanlar için araştırmacı tarafından hazırlanmış iki işlevsel CALL anketi aracılığıyla toplanmıştır.Verileri analiz etmek için hem çıkarımsal hem de betimsel istatistikler kullanılmıştır. Çıkarımsal istatistik olarak, önce İşlevsel CALL anketinin boyutları belirlenmiş, daha sonra öğrencilerin ankette yeralan her bölümün boyutlarındaki önceliklerini belirlemek için tek yönlü varyans analizi ve t- testi yapılmıştır. Son olarak özgeçmiş değişkenleri bakımından öğrenciler arasında bilgisayar destekli dil öğrenimi konusunda önemli görüş ayrılıkları olup olmadığını bulmak için çok yönlü varyans analizi yapılmıştır. Betimsel istatistikler öğrenci ve öğretmenlerin bilgisayar destekli dil öğrenimine ve öğretmenin bilgisayar destekli İngilizce öğrenimi ortamındaki rollerine ilişkin görüşlerini kapsayan verileri ve öğrenci ve öğretmenlerin açık uçlu sorulara verdiği cevapları analiz etmek için de kullanılmıştır.Çalışma hazırlık okulu öğrencilerinin bilgisayarın rolünü (1) dil becerileri, (2) bilgisayarın genel etkisi ve (3) motivasyon; öğretmenin rolünü (1) öğretmen yardımı, (2) öğretmen rehberliği ve (3) öğretmen varlığı; öğrencilerin öğretmenden beklentilerini (1) öğretmen tarafından yönlendirilen laboratuar aktiviteleri ve (2) genel rehberlik olarak değerlendirdiğini ortaya koymuştur. Son olarak öğrenciler dil becerileri, öğretmen yardımı ve öğretmen tarafından yönlendirilen laboratuar aktivitelerinin tüm boyutlar arasında en önemlileri olduğunu düşünmektedirler.Veri analizi hem öğrenci hem de öğretmenlerin bilgisayar destekli dil öğreniminin işlevi konusunda kararsız olduklarını ve öğretmenin bilgisayar destekli dil öğreniminde işlevsel olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating university preparatory school students? and teachers? perceptions of computer-assisted language learning (CALL) environment. The sample consisted of 308 students and 50 teachers from Zonguldak Karaelmas University Preparatory School. Data was gathered from the participants via two Effective CALL Questionnaires (ECALLQ) developed by the researcher.Both inferential and descriptive statistics were used to analyze the data. Principal component analysis was used to find the dimensions of the student questionnaire. Repeated measures ANOVA and paired-samples t-test were employed to define the priorities of the students within the dimensions of each subscale. MANOVA was used to investigate whether there were significant differences among students? CALL environment perceptions with respect to certain background variables. Descriptive statistics were used to analyze students? and teachers? perceptions of computer?s role and teacher?s role in CALL environment and to analyze all participants? responses to the open-ended questions.The study indicated that students perceive the computer?s role with respect to (1) language skills, (2) overall effect of computer and (3) motivation; teacher?s role with respect to (1) teacher assistance, (2) teacher guidance and (3) teacher presence; students? expectations from the teacher with respect to (1) laboratory activities guided by the teacher and (2) overall guidance. According to the students? perceptions, language skills, teacher assistance and lab activities guided by the teacher were found to be the most effective dimensions.Descriptive statistics showed that both students and teachers are undecided about the effectiveness of CALL, and they believe that teachers are effective in CALL environment.