The effect of educational ideologies on teachers' attitudes towards curriculum change
Eğitim ideolojilerinin öğretmenlerin müfredat değişimine karşı tutumuna etkisi
  1. Tez No: 250738
  2. Yazar: TUBA NUR YILDIRIM YANILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya, Kulu'da ilköğretim ve ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin eğitim ideolojilerinin müfredat değişikliğine karşı olan tutumlarına herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Veriler, O'Neill (1990) tarafından geliştirilmiş Eğitim İdeolojileri anketi ve McAttee & Punch (1979) tarafından geliştirilmiş olan Müfredat Değişimine Karşı Öğretmenlerin Algı ve Tutumları Anketi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya 184 öğretmen katılmıştır. Elde edilen veriler betimleyici ve yordayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin eğitim ideolojilerinin müfredat değişikliğine karşı olan tutumlarına herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemek için Mann-Whitney U test kullanılmıştır.Araştırmanın sonucu öğretmenlerin eğitim ideolojileri ve müfredat değişikliğine karşı olan tutumları arasında herhangi bir önemli fark olmadığını göstermiştir. Aynı zamanda cinsiyet ve mezun olunan okul türü gibi değişkenlerin de öğretmenlerin müfredata karşı bakış açılarını belirlemede belirgin bir fark oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the effect of educational ideologies on teacher?s perceptions of and attitudes towards curriculum change. The sample consisted of 184 primary and secondary school teachers working in Kulu, Konya. Data were gathered from the participants via two inventories, Educational Ideologies Inventory and Perceptions of and Attitudes towards Curriculum Change Inventory. The first inventory developed by William O?Neill. The second inventory was developed by McAttee & Punch (1979). The researcher translated them into Turkish, made necessary alterations and pilot tested. Both descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the data. Mann-Whitney U Test was employed to investigate the effect of educational ideologies on teacher?s perceptions of and attitudes towards curriculum change.Results of the study indicated that there is no significant difference between teachers? educational ideologies and their perceptions of and attitudes towards curriculum change. Furthermore, some background variables were also not found to affect the teachers? perceptions of and attitudes towards the new curriculum.