Development of instructional design model for drama course offered in faculty of education
Eğitim fakültelerinde verilen drama dersi için öğretim tasarımı modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 250741
  2. Yazar: GÖKÇEN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eğitim Fakültesine devam eden öğretmen adaylarına verilen drama dersi için bir öğretim tasarımı modeli geliştirmektir. Öncelikle, literatürde var olan modellerin gözden geçirilmesi ile bu modellerin sentezinden oluşan yeni bir model geliştirilmiştir. Üniversitelerde verilen drama dersinin içerikleri ve basamakları incelenmesi ve gerekli ekleme ve dzeltmelerin yapılması ile model son şeklini almıştır. Sonraki aşamada, modelin etkinliği İngilizce öğretmeni adaylarına uygun bir drama dersinin geliştirilmesi ile test edilmiştir. Çalışmanın örneklemi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne devam eden 16 öğretmen adayından oluşmaktadır. Yapılan çalışmada geliştirilen modelin drama dersi yapılandırılmasında etkin olarak çalıştığı ve on hafta süren bu drama derslerinin İngilizce öğretmen adaylarının dramaya yönelmesinde etkili olduğu ve drama konusundaki bilgilerinde artışa yol açtığı bulunmuştur. Ayrıca, bu çalışma üniversitelerdeki drama öğretim sürecini eğitim alanındaki uygulayıcılar için adım adım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to develop an instructional design model of drama course for preservice teachers in Faculty of Education. Firstly, to reach this aim the models in the literature were reviewed and the model was created as synthesis of them. In addition of this, the drama courses at universities were examined and the last version of this model was shaped. Secondly, the effectiveness of the model was tested through developing a drama instruction to the preservice English Language teachers. The sample was consisted of 16 preservice teachers from the department of English Language Teaching in Faculty of Education, Middle East Technical University. The results of the study showed that the instructional design model worked appropriately in constructing a drama education course and this 10-week drama course had a positive effect on the preservice teachers? tendency towards drama and basic knowledge about drama. Furthermore, this study revealed the process of drama instruction in universities step by step for the practitioners who works in education field.