Russian-Chinese Relations and Northeast Asian security: 1991-2009
Rusya-Çin İlişkileri ve Kuzeydoğu Asya güvenliği: 1991-2009
- Tez No: 250743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez Sovyet sonrası dönemde Çin-Rusya ilişkilerinin ve Kuzeydoğu Asya ülkeleri güvenliğinin niteliklerini tartışmayı amaçlamıştır. Araştırma sorusu Soğuk Savaş sonrasında Rusya'nın ve Kuzeydoğu Asya ülkelerinin hala ideolojik politikaları takip edip etmedikleridir. Bu bakımdan, bu tez Soğuk Savaş sonrası dönemde bu ülkelerin ideolojik olarak davranmak yerine, pragmatik olarak hareket ettiklerini iddia etmektedir. Bu, Komünist Çin ve Sovyet sonrası Rusya arasında bir yakınlaşma sonucunu doğurmuştur. Ayrıca, bölge devletleri arasındaki ideolojik farklılıklar bölgesel çatışmaların temelini oluşturmamaktadır. Temel bölgesel güvenlik sorunu Kuzey Kore'nin nükleer programıdır.Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölüm Rus-Çin ikili ilişkilerini incelemektedir. Sonraki üç bölüm Rus-Çin ilişkilerini Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore'nin Kuzeydoğu Asya güvenliğindeki rollerini ayrı ayrı dikkate alarak tartışmaktadır. Son kısım sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at discussing the nature of relations between Russia and China and the Northeast Asian security during the post-Soviet era. The research question is whether Russia and Northeast Asian countries still pursue ideological policies after post-Cold War era. In this respect, the thesis argues that these countries act pragmatically instead of ideologically in the post-Cold War era. This has resulted in a rapprochement between communist China and post-Soviet Russia in the post-Soviet era. Moreover, ideological differences among any regional states do not constitute the basis of regional conflicts. It is rather North Korea?s nuclear program that has become the main regional security threat.The thesis is composed of six chapters. After the introductionary chapter, the second chapter examines Russian-Chinese bilateral relations. The following three chapters discuss Russian-Chinese relations concerning the roles of Japan, South Korea and North Korea respectively in the Northeast Asian security. The last chapter is the conclusion.