The determinants of financial development in Turkey: A principal component analysis
Türkiye'de finansal gelişmenin belirleyicileri: Temel bileşen analizi
- Tez No: 250753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez Türkiye'de finansal gelişmenin belirleyicilerini incelemektedir. Türkiye'de finansal sektör gelişmesinin temel belirleyicilerinin tespit edilebilmesi ve finansal sistemin yapısının incelenebilmesi için temel bileşen analizi kullanılmıştır. Finansal gelişme ile ilgili ampirik çalışmalar ölçüm problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma, finansal gelişmenin değişik yönlerini literatürdeki diğer çalışmalarda kullanılan yaklaşık değişkenlerden daha iyi temsil eden yaklaşık değişkenler sunarak, ölçüm problemini çözmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'de finansal gelişmenin ölçülmesiyle ilgili zaman serisi çalışmaları için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the determinants of financial development in Turkey. Principle Component Analysis (PCA) is employed in order to examine the main determinants of financial sector development and shed light on the structure of the financial system in Turkey. The empirical studies on financial development suffer from the measurement problem. This study aims to remedy the measurement problem by providing proxies that explain different aspects of financial development more accurately than other proxies used in the extant literature. Hence, the present study constitutes a strong basis for studies that rely on measuring financial development in Turkey.