Uluslararası Ceza Divanı statüsünde savaş suçları
War crimes in the statue of International Criminal Court
  1. Tez No: 250760
  2. Yazar: CAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Bu çalışmada UCD Roma Statüsünün 8'inci maddesinde düzenlenen savaş suçları incelenmiştir. Bunu yaparken öncelikle uluslararası hukuk ve uluslararası ceza hukukuyla ilgili kavramsal bilgi verilmeye çalışılmıştır. Günümüzde modern uluslararası hukukun ulaştığı noktanın anlaşılması bakımından bu oldukça önemlidir. Bu kapsamda henüz gelişme aşamasında bulunan ve pek çok eksikliklerine rağmen ilerlemesine devam eden uluslararası ceza hukukuna değinilmiştir.İnsanlık tarihi kadar eski savaşların, binlerce yıllık geçmiş içerisinde savaşan tarafların teamüllerinden doğarak gelişen savaş hukuku elbette uluslararası hukukun çok önemli bir parçasıdır. Modern savaşların zararlarının ve yıkıcılığının artması ve inanılmaz boyutlara ulaşması karşısında, bu tahribat ve yıkımların özellikler siviller bakımından en aza indirilmesi temel amaçlardan biri haline gelmiştir.Savaşların bu uzun tarihi süreci içerisinde oluşan teamüllleri ve yazılı uluslararası metinlerden istifade edilerek normatif birer suç haline getirilmiş savaş hukuku ihlallerinin cezasız kalmayacak olması şüphesiz insanlık için büyük bir kazanımdır. Bunun yanında küresel çapta faaliyette bulunacak olan daimi bir ceza mahkemesinin kaçınılmaz bazı sorunlarının olması da doğaldır. Uluslararası bir ceza hukuku düzeninin uluslararası politikadan ayrı değerlendirilmesi düşünülemez.Tüm bunlara rağmen insanlık için çok bir ilerleme olan savaş suçlularının herhangi bir bağışıklık olmadan yargılanma olasılığı bugün için tam anlamıyla gerçekleşmese de gelecek için büyük umutlar taşımaktadır. Bunun ülkelerin milli hukuklarına yapacağı etkilerin de gözden uzak tutulmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, war crimes listed in article 8 of the Rome Statute was examined. Doing so, firs of all, conceptual information about international law and international criminal law were given. It is very important to understand the point which the international criminal law has reached today. In this context, it was mentioned about international criminal law particularly law of war which is yet at the stage of development and continues to its progress in spite of many shortcomings.Born in the thousands years of history of wars as old as human history and progresing by means of the customary rules of fighting parties, the law of war is a very important part of international law. Because of the increasing of damages and destruction of modern wars and reaching to the unbelieveable extent, it has become one of the main purpose to minimize of them for the civilian population.The law of war resulting from the customs which occured during the very long history of the wars and the punishment of its violations This is a very long history of wars in the emerging war as a result which were made normative crime by codification first time are a very important gaining for the human being. Besides this, it is normal to have some unavoidable problems for a permanent international criminal court which will be active in a global size. It can not be considered an international criminal law system apart from the international policy.Although the possibility of being trialed of the war criminals without any immunities which is a great progress for the humanity, there is a great hope for the future which did not realized completely yet. It should not be forgotten the effects of this progress on the national law systems of the countries.