The role of gender and language learning strategies in learning English
İngilizce öğrenmede cinsiyet ve dil öğrenme stratejilerinin rolü
  1. Tez No: 250767
  2. Yazar: OKTAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin kullandıkları dil öğrenme stratejilerini bulmayı, kullandıkları bu stratejilerin alt gruplamalardaki dağılımlarını belirlemeyi, dil öğrenme stratejilerinin kullanımı ile başarı düzeyleri arasındaki bağlantıyı ortaya çıkartmayı ve dil öğrenme stratejilerini kullanmaları bakımından iki cinsiyet arasındaki farkı tespit edip bu durumun İngilizce öğrenmedeki başarıları üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır.Çalışmaya Atılım Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'ndan 257 öğrenci (153 erkek, 104 Kız) katılmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü sırada bütün katılımcılar aynı İngilizce yeterlik düzeyindeki farklı sınıflarda dağılmış bulunmaktaydı.Veriler, Cesur ve Fer'in (2007) Türkçeye çevirdiği, SILL (Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri) (Oxford, 1990) ile toplanmıştır.Oxford'un (1990) dil öğrenme stratejilerini sınıflandırmasını temel alan araç altı alt kategori içinde 50 madde içermektedir. Katılımcılar, çalışmaya bulundukları yeterlik seviyesi döneminin son haftasında katılmıştır.Elde edilen veriler, dil öğrenme stratejileri, cinsiyet ve dil öğrenmedeki başarı arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için SPSS (15.0) programında analiz edilmiştir. Bu faktörlerin birbiriyle olan bağlantısını bulmak için bir dizi t-test yöntemi ve bir ANOVA testi, ardından da post hoc prosedürü uygulanmıştır.Çalışma sonunda, dil öğrenme stratejilerinin kullanılmasının İngilizce öğrenmedeki başarı üzerinde olumlu bir etkisinin bulunduğu, sınav sonuçlarına bakıldığında kızların erkeklerden daha başarılı oldukları ve kızların İngilizce öğrenirken erkeklere oranla daha fazla dil öğrenme stratejisi kullandığı ortaya çıkarılmıştır. İstatistikî verilere dayanılarak; cinsiyet, dil öğrenme stratejileri ve İngilizce öğrenme başarısı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intended to investigate the language learning strategies used by learners of English as a foreign language, aiming to find the amount of strategies and the domain differences of the strategies used; to reveal the link between strategy use and success levels; and to find out the difference in strategy use between genders and its influence on their achievement in English.257 (153 male, 104 female) students from Atılım University English Preparatory School participated in the study. At the time of the study all the participants were in the same proficiency level, and were distributed to different classes of the same level.The data were gathered through strategy inventory for language learning (SILL) of Oxford (1990), which was translated to Turkish by Cesur and Fer (2007).The instrument, based on Oxford?s (1990) classification of the language learning strategies, is composed of 50 items in six subscales. The participants responded to the inventory before the end of the level they were in.The data were analyzed through SPSS (15.0) to find the relationship of language learning strategies, gender and achievement in learning the target language. To reveal the interconnections between these factors, independent t-tests and an ANOVA test, along with post hoc procedures were performed on the gathered data.The findings of the study revealed that use of language learning strategies are positively effective in success in English, that females were significantly more successful than males in terms of achievement tests, and that they used more language learning strategies in learning English. Depending on the statistical results, it is discovered that there is a significant connection between gender, language learning strategies and achievement in English.