The relationship between english instructors' negotiation strategies and personality traits
İngilizce okutmanlarının uzlaşma stratejileri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 250766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV YEMENİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce okutmanlarının sınıflarında oluşan çatışmaları çözmede kullandıkları uzlaşma stratejileri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Veri toplamak için katılımcıların çatışma çözme stratejilerini ve kişilik özelliklerini araştıran iki anket ve bir yarı yapılandırılmış görüşme içeren iki ölçek geliştirilmiştir. İlk ölçek ?Rahim Çatışma Yönetimi Anketi (ROCI-II)?ni ve ?Eysenck Kişilik Anketi (EKA)?ni içermektedir. Bu anketlerin sonuçları SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu ölçek ODTÜ, TOBB ETÜ, Çankaya Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi hazırlık okullarında görev yapan 120 İngilizce okutmanı üzerinde uygulanmıştır. İlk aşamada bu üniversitelerde görev yapan 30 okutmandan toplanan veriler pilot çalışma için kullanılmıştır. Daha sonra 120 İngilizce okutmanından toplanan veriler çalışmanın asıl sonuçlarını yansıtmaktadır. Veri analizi için betimsel istatistik olarak sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistik olarak ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci ölçeği olan yarı yapılandırılmış görüşme aynı üniversitelerde görev yapmakta olan 16 okutmana uygulanmıştır. Görüşme sonuçları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, İngilizce okutmanlarının sınıfta kullandıkları uzlaşma stratejileri ile cinsiyet, yaş, eğitim, mesleki tecrübe ve içe-dışa dönüklük kişilik özellikleri arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the relationship between English instructors? negotiation strategies to handle conflicts in the FLE classroom and personality traits. Two scales which consist of a demographic inventory, two questionnaires and a semi structured interview were developed by the researcher. The first scale consists of ?Rahim Organizational Conflict Inventory II (ROCI II)? and ?Eyesenck Personality Inventory (EPI). The results of these questionnaires were analyzed by SPSS 15.0. This data gathering instrument was implemented on 120 English instructors working at METU, TOBB ETU, Çankaya University, Atılım University, and Trakya University. Data gathered from 30 English instructors from the same universities were used for the piloting of the study. The data gathered from 120 English instructors in English Preparatory Schools represented the results of the main study. In analyzing the data, descriptive statistics as frequency, percent, average, and standard deviation, and inferential statistics as ANOVA was used. As the second scale of the current study, semi-structured interviews were conducted with 16 English instructors employed at these universities. The results of the interviews were analyzed through content analysis. The results of the study revealed that there is a relationship between English instructors? use of negotiation strategies and their gender, age, educational background, work experience and the personality traits of introversion-extroversion.