'Fabulation' of metanarratives in Julian Barnes's Novels Metroland, Flaubert's Parrot, a history of the world in 10 1/2 chapters and England, England
Julian Barnes'ın Metroland, Falubert'in Papağanı, 10 1/2 bölümde dünya tarihi ve İngiletere İngiletere'ye karşı romanlarında üst anlatıların 'fabülasyonu'
- Tez No: 250776
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Mevcut tezin amacı, günümüzdeki post-postmodernizm'in, postmodernizm tarafından bozulmuş yadsınmış, `fabülasyon' aracılığı ile iyileştirilmiş üst-anlatıların yeniden gözden geçirilmesini tartışmaktır. Julian Barnes'in Metroland (1980), Flaubert'in Papağanı (1984), 10 ½ Bölümde Dünya Tarihi (1989) ve İngiletere İngeletere'ye Karşı (1998) romanlarında, çok başarılı bir biçimde tasvir edilen bu süreç incelecektir.Postmodernizm çağı, sarsıcı ironisiyle, umutsuzluğuyla, kötümserliğiyle ve kaçınılmaz sonun geleceğinin neden olduğu hisle, dünya'yı, belirsizliğin neden olduğu önlenemez bir kedere terkediyor. Bir keder ki, ortaya çıkışını, simulakların ve bastırılmış olanın, melezin zaferinin, kesin olmayanın, farklılıkların, yokluğun, sonuçsuzluğun saklı propogandasına borçlu. Dolayısıyla, doğal olan, insanoğlunu bitmez tükenmez anlam boşluğundan kurtarmak için, üst anlatıların yeniden kurumlaşması zorunlu bir takım çağrıları olarak meydana geliyor, ki doğal olanın bu belirişi, ancak ütopik anlatıların başarısının ortaya çıkması ile güven duygusuna vesile olabilir.Julian Barnes'ın kurgusu da aynı özellikleri barındırıyor. Bir çokları yazarın yapıtlarını postmodernin tipik bir örneği olarak dikkate alırken, aslında böyle olmaktan oldukça uzak, bunun ötesinde yazarın asıl vurgulamak istediği post-postmodernizm aşamasında anlam farklılığının çeşitliliğine rağmen tek bir doğrunun varlığı, üst-anlatıların ve `fabülasyonun' insanoğlunun yaşam sürecindeki rehberlik rolünün önemidir.
Özet (Çeviri)
The present thesis argues that the present era of post-postmodernism experiences a revival of revised metanarratives through `fabulation?, the process masterfully depicted in Julian Barnes?s novels Metroland (1980), Flaubert?s Parrot (1984), History of the World in 10 ½ Chapters (1989) and England, England (1998).The age of postmodernism with its undermining irony, hopelessness, pessimism and the sense of the looming end could not but leave the world in a state of despair, characterised by a propagated rule of the simulacra and the subaltern, hybridism, uncertainty, absence and inconclusiveness. As a result, the world witnessed the appearance of various calls for the re-institution of metanarratives as the only cure to rescue mankind from continuous deferral of signification, which tends to feel secure only with a score of guiding narratives. The same holds true of Julian Barnes?s fiction. While many consider the writer?s works to be typically postmodern, it is far from being so, as alongside the propagation of multiplicity and flexibility of meaning, it emphasises the existence of the Truth and the necessity to fabulate metanarratives, which are the only guiding poles in human progress through life in post-postmodernism.