The end: The apocalyptic in In-Yer-Face Drama
Son: 'In-Yer-Face' Tiyatrosunda apokalips
  1. Tez No: 250778
  2. Yazar: MUSTAFA BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J-M SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez 1990'larda İngiltere'de ortaya çıkan ihtilaflı tiyatro türü ?In-Yer-Face? tiyatrosunda insanlığın eskimeyen konularından biri olan apokalips, diğer tabiriyle sonlanış söylevini incelemektedir. Çalışma özellikle bu oyunlarda güçlü bir apokaliptik anlam olduğunu ve apokaliptik betimlemenin oyundan oyuna farklılık gösterdiğini savunmaktadır. Konunun açıklanması ve örneklenmesinde dönemin önemli üç yazarı tarafından yazılan beş oyun ele alınmaktadır. Apokaliptik söylemin derin bir inceleme ve açıklamasının ardından tez Mark Ravenhill'in Shopping and F***ing ve Faust is Dead isimli iki oyununun sonlanış ile ilgili belli başlı felsefelere dayandığını, Anthony Neilson'ın Normal ve Penetrator isimli iki oyununun apokalipsi aşırı şiddet betimlemeleriyle ortaya koyduğunu, ve Sarah Kane'in 4.48 Psychosis isimli oyununun apokaliptik betimlemeleri psikolojik travma ile birleştirdiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a close analysis of one of the ageless discourses of human life ? apocalypse, or the End ? within the highly controversial In-Yer-Face drama of the 1990s British stage. The study particularly argues that there is a strong apocalyptic sense in the plays of the decade, and it discovers that the apocalyptic representation within these plays varies. Five plays by three prominent playwrights of the decade are used to illustrate and expand the focus. After a detailed examination of the apocalyptic discourse, it is claimed that Mark Ravenhill?s Shopping and F***ing and Faust is Dead are based on certain philosophical ideas of the End, Anthony Neilson?s Normal and Penetrator reveal the apocalyptic through an extreme use of violence, and Sarah Kane?s 4.48 Psychosis comingles representations of the apocalyptic and psychological trauma.