The changing portrayal of women in the novels of Anne Bronte, Charlotte Bronte, George Eliot and D. H. Lawrence The changing portrayal of women in the novels of Anne Bronte, Charlotte Bronte, George Eliot and D. H. Lawrence
Anne Bronte, Charlotte Bronte, George Eliot ve D. H. Lawrence'ın romanlarında kadınların değişen görünümü
- Tez No: 250785
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN COŞKUNOĞLU BEAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez The Tenant of Wildfell Hall, Shirley, The Mill on the Floss ve Sons and Lovers romanlarındaki kadın karakterleri incelemektedir. İlk bölüm romanların yazıldığı İngiltere'deki Viktorya dönemi ve 20. yüzyıl başlangıcının tarihsel arkaplanı ve romanların biyografileri konusunda bilgi vermekte ve tezin amacını ve metodunu belitrmektedir. Bunu takip eden bölümler bu çalışma için seçilen kadın karakterleri ? Helen Huntingdon, Shirley Keeldar, Maggie Tulliver and Clara Dawes'u ? toplumun standartlarına, kadınlar hakkındaki genel görüşlere ve toplumun ahlak kurallarına ne derece karşı geldiklerini temel alarak inceler ve her karakterin genel bir değerlendirmesini verir. Sonuç bölümü ise bu dört karakterin tavırlarının genel bir karşılaştırmasını sunar ve romanların yazıldıkları dönem de göz önüne alınırsa her birinin bu alanlardan en az birinde aykırı bir tutum sergilediğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the women characters in four novels, The Tenant of Wildfell Hall, Shirley, The Mill on the Floss and Sons and Lovers. The first chapter gives information on the historical background of the Victorian period and early 20th century in England in which the novels were written, on the biography of the authors of the novels and clarifies the aim and methodology of the study. The following chapters analyse the women charaters - Helen Huntingdon, Shirley Keeldar, Maggie Tulliver and Clara Dawes - selected for study according to how far they went against social norms, perceptions about women and society's morals, and provide a general evaluation of each character. The conclusion presents a comparison of the four women characters' attitudes, and asserts that each of them display a controversial attitude in at least one of these areas, considering the period in which the novels were written.