The effects of explicit input-based focus on form on the comprehension and use of noun clauses by intermediate level efl learners at Atılım University
Açık girdi-temelli yapıya odaklı öğretimin Atılım Üniversitesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen orta düzeydeki öğrencilerin isim cümlelerini anlama ve kullanmalarına olan etkileri
  1. Tez No: 250801
  2. Yazar: MELTEM TURAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez açık girdi-temelli yapıya odaklı öğretimin Atılım Üniversitesinde okuyan orta düzeydeki öğrencilerin isim cümlelerini anlama ve kullanmalarına olan etkilerini araştırmaktadır. Bu amaçla, bu özel bağlamdan biri açık girdi-temelli yapıya odaklı öğretim gören (1. Grup) ve biri de müfredatın öngördüğü programın dışında herhangi bir farklı öğretim görmeyen (2. Grup) iki öğrenci grubunun isim cümlelerini anlama ve kullanma puanları arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu öğretimden önce ve sonra her iki gruba da üç farklı test verilmiştir. Bu testler sırasıyla öğrencilerin isim cümlelerini anlamalarını değerlendirmek amacıyla kullanılan bir yorumlama testi, isim cümlelerini nasıl kullandıklarını ölçmek için kullanılan bir yazılı üretim testi, ve öğrencilerin isim cümleleri ile ilgili bilgilerini değerlendirmek için bit dilbilgisel yargılama testidir. 1. Grup ve 2. Grup arasında yapılan karşılaştırmalar açık girdi-temelli öğretimin öğrencilerin isim cümlelerini anlama ve bu konudaki bilgilerini geliştirmelerini etkileme gücü olabileceğini göstermiştir. Ancak, karşılaştırma sonuçlarına göre, bu tarzda bir dil öğretiminin öğrencilerin dilsel üretimleri üzerinde, anlamaları üzerinde olduğu kadar etkili olmayabileceğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of explicit input-based focus on form on the comprehension and production of noun clauses by the intermediate level students studying at Atılım University. To this end, a comparison was made between the comprehension and production scores of two groups of students from this context, one receiving explicit input-based focus on form (Group 1) and the other receiving no additional instruction other than the one suggested in the syllabus they were following (Group 2). Before and after this instructional intervention, both groups were given three different tests, namely an interpretation test (to evaluate how the students comprehended noun clauses), a production test (to evaluate how they used noun clauses), and a grammaticality judgment test (to evaluate the students? explicit knowledge of noun clauses). The comparisons between Group 1 and Group 2 revealed that explicit input-based instruction may have a power to influence the L2 learners? comprehension and explicit knowledge of noun clauses. However, the results indicated that this type of instruction may not be effective on the production of learners as it is on their comprehension of L2 forms.