Evaluation of the effectiveness of English courses in Sivas Anatolian High Schools
Sivas Anadolu Liselerindeki İngilizce derslerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 250802
  2. Yazar: ARZU YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma Sivas Anadolu liselerindeki 9, 10, 11 ve 12. sınıf ?ngilizce derslerinin değerlendirmesidir. Çalı?maya bu dersleri alan 200 öğrenci ile dersleri veren 20 öğretmen katılmı?tır. Nicel veriler öğretmenler ve öğrenciler için hazırlanmı? farklı ders değerlendirme anketleri aracılığıyla toplanmı?tır.Bu çalı?mada kullanılan değerlendirme modeli, Bellon ve Handler (1982) ile Brown (1989) tarafından önerilen değerlendirme modellerinden yararlanılarak olu?turulmu?tur.Ara?tırmanın sonuçları derslerin programın hedeflerine ula?mada çok etkili olmadığını, dersin içeriğinin ve materyallerinin öğrenciler için ilgi çekici olmadığını, materyallerin ileti?ime dayalı ve öğrenci merkezli aktivitelere fırsat sağlama konusunda yetersiz olduğunu, öğrenme-öğretme süreçlerinin çe?itlilik göstermediğini ve değerlendirmenin dersin hedeflerine ve müfredatın yakla?ımlarına uygun olmadığını göstermektedir.Çalı?manın bazı önemli önerileri ?unlardır: Öğretmenler müfredat hakkında (örneğin amaç ve hedefleri, yakla?ımları) bilgilendirilmeli, ders içeriği ve materyaller yeniden gözden geçirilmeli ve tüm dil becerileriyle (dinleme, konu?ma, okuma, yazma, dilbilgisi, kelime bilgisi) ilgili ek materyaller sağlanmalı, öğretme aktivitelerine çe?itlilik kazandırılmalı ve dört beceri (dinleme, konu?ma, okuma, yazma) uygun ?ekilde ölçülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the English language courses for 9, 10, 11, and 12th grades in Anatolian high schools in Sivas. The participants of the study were 200 students who were enrolled in the courses and 20 teachers who taught them. The quantitative data were obtained through different course evaluation questionnaires for students and teachers.The eclectic evaluation model employed in this study was structured by adapting the evaluation models suggested by Bellon and Handler (1982) and Brown (1989).The results of the study show that the courses were not much effective in reaching the goals and objectives of the program, the course content and materials were uninteresting for the students and materials were inadequate in providing opportunities for communicative and student-centered activities, the teaching and learning processes lacked variety, and the assessment procedures were not parallel with the objectives of the courses and approaches of the curriculum.Some of the important recommendations of the study were that teachers need to be informed about the curriculum (i.e. goals and objectives, approaches), course content and materials need to be revised and supplementary materials for teaching of all language areas (four skills, grammar, and vocabulary) should be provided, variety needs to be added to the teaching activities, and the four skills (listening, speaking, reading, and writing) need to be assessed properly.