60-72 aylık okul öncesi çocukların duygu düzenleme becerileri ile empati becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotion regulation and empathy skills of 60-72 months preschool children
  1. Tez No: 630439
  2. Yazar: AYŞENUR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU ERSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Okul öncesi dönem çocukları duygusal yeterlilik olarak adlandırılan duygusal becerilerde büyük bir gelişim gösterirler. Duygusal yeterlilik becerileri kapsamında çocuklar duygu düzenlemede, özellikle yoğun olumsuz duygularla başa çıkmada daha başarılı hale gelirler. Çocukların dil becerileri ve diğerlerinin bakış açısını anlama yetenekleri geliştikçe duygusal yeterliliğin alt boyutlarından biri olan empati becerisi de artar. Bu araştırmanın amacı, 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerileri ile empati becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek ve etkili olabilecek etmenleri ortaya çıkarmaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Bu araştırmada normal gelişim gösteren, özel gereksinimi olmayan ve Türkçe'yi yeterli düzeyde konuşan çocuklara ulaşabilmek için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılları arasında Şanlıurfa ilinin merkeze bağlı olmayan iki ilçesinde MEB'e bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında bulunan 60-72 aylık 157 okul öncesi çocuk (79'u kız, 78'i erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada çocukların demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, duygu düzenleme becerilerini belirlemek için“Duygu Düzenleme Ölçeği (DDO)”ve vi empati becerilerini belirlemek için“Çocuklar için Empati Ölçeği (ÇEMÖ)”kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen veriler çocuklardan bireysel uygulama yoluyla toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocuğun empati düzeyi ile duygu düzenleme ölçeğinin duygu düzenleme alt boyutu arasında pozitif yönde, düşük düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çocuğun empati becerisinin artması, duygu düzenleme becerisinin artması ile ilişkilidir. Çocuğun empati düzeyi ile duygu düzenleme ölçeğinin olumsuzluk alt boyutu arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmada empati becerisi çocuktaki duygu durum değişkenliği ile olumsuz duygulanım gösterme eğilimini yordamamaktadır. Çocukların empati düzeyi ile çocukların yaşları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiş, aşamalı çoklu regresyon analizi sonuçları da bunu desteklemiştir. Yani çocukların yaşları arttıkça, empati becerileri de artmaktadır. Duygu düzenleme ölçeğinin duygu düzenleme alt boyutu ile çocukların kardeş sayıları arasında negatif yönde, düşük düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yani çocukların kardeş sayıları azaldıkça, duygu düzenleme becerileri artmaktadır. Çocukların duygu düzenleme ve empati düzeylerinin farklı demografiklere göre durumuna bakıldığında erkek çocukların duygu düzenleme ölçeği olumsuzluk puanları, babası çalışan çocukların duygu düzenleme puanları, anne eğitim durumu lise ve üstü olan çocukların empati puanları, baba eğitim durumu lise ve üstü olan çocukların duygu düzenleme puanları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between emotion regulation skills and empathy skills of 60-72 months old preschool children and to reveal the factors that may be effective. The research is a relational screening model. In this study, purposeful sampling method was used in order to reach children who speak Turkish adequately, with normal development, without any disability. The sample of the study consists of 157 preschool children (79 girls, 78 boys of 60-72 months old, mean age was 67.96 months) in the preschool education institutions in two districts not central of Şanlıurfa province between 2018-2019 academic years.“Personal Information Form”developed by the researcher was used to determine the demographic characteristics of 60-72 months old preschool children,“Emotion Regulation Checklist”(ERC) was used to determine emotion regulation skills and Empathy Scale for Children (ESC) was used to determine empathy skills. The data obtained in this study were collected through individual interviews with the children. As a result of the analyzes, it was found that there was a positive and low level relationship between child empathy and emotion regulation sub-dimension of the scale. Increase in empathy skills of the child are associated with increase in emotion regulation viii skills. No significant relationship was found between child empathy and negative subdimension of the scale. In other words, the empathy ability does not predict the tendency of showing negative affect and emotional state variability in the child. When the relationship between child empathy and children's age is evaluated, it is found that there is a positive, low level relationship. In other words, as the age of children increases, so does their empathy skills. The results of stepwise multiple regression analysis supported this. It was found that there was a negative and low level relationship between the emotion regulation subscale and the number of siblings of the children. In other words, as the number of siblings decreases, emotion regulation skills increase. Negative scores of the emotion regulation scale of boys were significantly higher than the negative scores of girls The emotion regulation scores of the children whose father was working were significantly higher than the emotion regulation scores of the children whose father was not working Empathy scores of children with maternal education level of high school and above were significantly higher than those of children whose mother had dropped out of primary school or never attended school. The emotion regulation scores of the children whose father education level is high school and above are significantly higher than the emotion regulation scores of the children whose father graduated from primary school.