The technical analysis of the photoreality notion in MOCAP 3D facial animations
MOCAP 3B yüz animasyonlarında fotogerçeklik kavramının teknik analizi
  1. Tez No: 716824
  2. Yazar: MERVE GÜVENÇ ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, hareket verilerini dijitale aktarmak için kullanılan mocap (motion capture) teknolojisinin 3Boyutlu (3B) yüz animasyonlarında kullanımı incelenmiştir. 3 Boyutlu animasyonda Mocap Teknolojisi ile hareketler gerçek hayattan, sanal oyunculara aktarılarak bize daha gerçekçi ve abartıdan uzak görüntüler sağlamaktadır. Bu sayede sanal ortamda elde edilen fotogerçekçi karakterler ve fizik kurallarına uygun olarak aktarılan hareket verileri 3 Boyutlu animasyonda fotogerçekçi hareketli görüntüler ortaya koyar. Animasyonda duygu aktarımında önemli rol oynayan ve 3 Boyutlu mocap teknolojisi ile sanal oyuncuya aktarılabilen yüz mimiklerinin teknik ve görsel analizini içeren bu tez kapsamında animasyonda duygu aktarımında yüz animasyonlarının önemi ve yüz animasyonlarında Hareket Yakalama teknolojisinin kullanımına neden ihtiyaç duyulduğu sorularına yanıt aranmaktadır. Bu tezin amacı 3Boyutlu yapım tekniğiyle oluşturulan, ifade ve duygu aktarımında önemli rol oynayan yüz animasyonlarında motion capture teknolojisinin kullanımına yönelik çalışmaları inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Tez kapsamında tasarımcılarla yapılan görüşmelerden ve seçilen filmlerde yer alan yüz animasyonları üzerinde yapılan analizlerden çeşitli bulgular elde edilmiş, bu bulgular incelenmiş, değerlendirilmiş ve sonuçladırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of mocap (motion capture) technology, which is used to transfer motion data to digital, in 3Dimesional (3D) face animations is investigated. With Mocap Technology in 3Dimensional animation, the movements are transferred from real life to virtual actors, providing us with more realistic images without exaggeration. In this way, photorealistic characters obtained in the virtual environment and motion data transferred in accordance with the laws of physics reveal photorealistic moving images in 3Dimensional animation. Within the scope of this thesis, which includes the technical and visual analysis of facial expressions that plays an important role in the transfer of emotions in animation and can be transferred to virtual actors with 3Dimensional mocap technology, an answer is sought to the questions of the importance of facial animations in emotion transfer in animation and why the use of Motion Capture technology in facial animations is needed. The aim of this thesis is to contribute to the literature by examining the studies on the use of motion capture technology in facial animations created with 3Dimensional production technique, which plays an important role in expression and emotion transfer. Various findings are obtained from the interviews with the designers and analysis of selected movie characters within the scope of the thesis, these findings are examined, evaluated and concluded.